احساس خستگی می کنید؟ این غذاها را بخورید

حتما برای شما هم پیش آمده است که در طول روز احساس خستگی داشته باشید و انرژی کافی برای انجام فعالیت های روزمره تان را نداشته باشید. همه ما در چنین شرایطی گیر افتاده ایم و همیشه به دنبال راه حل های مختلف گشته ایم. در برخی از موارد برای افزایش انرژی بدن مان به سراغ قهوه رفته ایم و گاه از نوشیدنی های شیرین استفاده کرده ایم. همه این موارد به طور موقت انرژی بدن تان را افزایش می دهند. اگر می خواهید به طور جدی با خستگی بدن تان مبارزه کنید باید با مواد غذایی مختلفی آشنا باشید. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. پس همراه ما باشید.

 مواد مغذی که با خستگی مبارزه می کنند:

برای اینکه احساس سالم بودن داشته باشید و انرژی بدن تان را تامین کنید به مواد مغذی خاصی نیاز دارید. بدن شما از این مواد مغذی برای تولید انرژی در سطح سلولی استفاده می کند.  اگر به دنبال مواد مغذی می گردید که به کمک آن ها انرژی بدن تان را تامین کنید مواد زیر بهترین انتخاب برایتان خواهند بود:

 • ویتامین های گروه B
 • کارنیتین
 • کراتین
 • آهن
 • منیزیم
 • پروتئین
 • پتاسیم

زمانی که به دنبال مواد مبارزه کننده با خستگی می گردید باید کربوهیدرات ها و پروتئین ها را هم مدنظر داشته باشید. کربوهیدرات ها که در غذاهای مختلف یافت می شوند انرژی خوبی به شما می بخشند اما ممکن است مشکلاتی هم برایتان به وجود بیاورند. پروتئین ها و سایر مواد مغذی که در بالا به آن ها اشاره کردیم انرژی بدن تان را برای طولانی مدت تامین می کنند. بهترین کار این است که کربوهیدرات ها را با نسبت مناسب با این مواد مغذی ترکیب کنید. در این شرایط می توانید انرژی بدن تان را به سرعت بهبود ببخشید و در عین حال این انرژی را برای مدت زمان بیشتری احساس کنید.

 پروتئین های حیوانی:

گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات منبع خوبی از پروتئین ها هستند. غذاهای مختلف در خود ترکیبی از سایر مواد مغذی انرژی زا را دارند. همه این غذاها حاوی پروتئین هستند. گوشت گاو، بوقلمون می توانند آهن، کارنیتین ، ویتامین های گروه B، منیزیم، کراتین و پتاسیم مورد نیاز بدن تان را تامین کنند.

ماهی و غذاهای دریایی هم دربرگیرنده منیزیم، پتاسیم، کراتین و ویتامین های گروه B هستند. سایر غذاهای حیوانی که می توانند با خستگی تان مبارزه کنند عبارتند از:

 • تخم مرغ
 • شیر و سایر محصولات لبنی

اگر باردار هستید، بیماری قلبی دارید، در معرض بیماری های قلبی هستید باید درباره گوشت و نوع ماهی که قرار است به رژیم غذایی تان اضافه کنید با پزشک مشورت نمایید.

 پروتئین های غیر حیوانی:

برای افرادی که گیاهخوار هستند یا دوست ندارند از محصولات حیوانی استفاده کنند پروتئین های غیر حیوانی بهترین گزینه خواهد بود. اگر می خواهید با خستگی تان مبارزه کنید پروتئین های گیاهی هم می تواند به شما کمک کند. پروتئین های غیر حیوانی شامل آجیل ها، دانه ها و حبوبات است. این مواد برای گیاهخواران از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند و می توانند پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کنند. همانند گوشت، بیشتر آجیل ها و دانه ها به غیر از پروتئین مواد مغذی دیگری هم دارند که می توانند بسیار انرژی زا باشند. این مواد عبارتند از:

 • بادام در خود آهن، منیزیم و پتاسیم دارد.
 • دانه های چیا در خود منیزیم و پتاسیم دارند.
 • دانه های کدو تنبل در خود منیزیم و پتاسیم دارند.
 • کینوا در خود آهن، منیزیم و پتاسیم دارد.
 • گردو در خود آهن، منیزیم و پتاسیم دارد.

حبوبات و بقولات نیز منبع خوبی از انرژی هستند چون در خود کربوهیدرات، پروتئین و سایر مواد مغذی را دارند.

 میوه ها:

میوه ها هم می توانند منبع بی نظیری از ویتامین ها و مواد معدنی باشند و به شما کمک کنند با خستگی تان مبارزه کنید. میوه های تازه و متنوع بهترین گزینه برایتان خواهند بود چون مواد مغذی خود را هنوز از دست نداده اند و می توانند انرژی مورد نیازتان را به خوبی تامین کنند.  اگر ورزش می کنید و خستگی امان تان نمی دهد بهتر است میوه هایی که در ادامه معرفی می کنیم را در رژیم غذایی تان بگنجانید:

 • سیب حاوی منیزیم است.
 • موز در خود منیزیم و پتاسیم دارد.
 • بلوبری می تواند منبع بی نظیری از منیزیم و پتاسیم باشد.
 • لیمو در خود منیزیم و پتاسیم دارد.
 • پرتقال نیز منبع خوبی از مواد مغذی است.

میوه ها سرشار از قندهای طبیعی هستند و می توانند انرژی کوتاه مدت و بلند مدت بدن تان را تامین کنند.

 سبزیجات:

سبزیجات در خود مواد مغذی فراوانی دارند و می توانند انرژی مورد نیاز بدن تان را به خوبی تامین کنند. اگر اهل این نوع رژیم غذایی هستید می توانید مواردی همچون آووکادو، بروکلی، هویج، اسفناج و سیب زمینی شیرین را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. این مواد حاوی منیزیم، پتاسیم، آهن و پروتئین هستند و می توانند بهترین و ایده آل ترین انتخاب برای مبارزه با خستگی هایتان باشند.

 حرف آخر:

اگر انرژی پایینی دارید، نمی توانید تمرینات ورزشی تان را به درستی و به بهترین شکل ممکن اجرا کنید، نمی توانید فعالیت های روزمره تان را انجام دهید باید رژیم غذایی تان را مورد بررسی قرار دهید. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که رژیم غذایی تان باید حاوی چه موادی باشد؟  گاهی از اوقات سبک زندگی و فاکتورهایی همچون استرس بالا و خواب ناکافی هم دست در دست هم می دهند و انرژی بدن شما را تحلیل می برند. در این میان کمبود مواد مغذی یا بیماری های خاص بیشترین نقش را در کمبود انرژی بدن ایفا می کند. اگر چند ماهی است که احساس خستگی می کنید و تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی شما را از شر این احساس رها نمی کند بهترین کار این است که با یک پزشک متخصص مشورت کنید. انتخاب درست غذاهایی که می خورید به همراه توصیه هایی که پزشک بهتان می کند می تواند انرژی از دست رفته تان را دوباره باز گرداند. زمانی که می خواهید غذایی را انتخاب کنید بدون شک به انرژی که از طریق آن به دست خواهید آورد نگاه می کنید. با اینحال همیشه ویتامین ها و مواد معدنی موجود در این غذاها را هم بررسی کنید تا بدانید این مواد شامل چه چیزهایی هستند و چگونه می توانند رژیم غذایی پرباری برایتان به ارمغان بیاورند. مصرف غذاهای پر انرژی اگرچه خوب است اما نباید از طریق غذاهای ناسالم تامین شود. اگر دوست دارید به طور طبیعی انرژی تان را بالاتر ببرید به سراغ مواد غذایی بروید که در این مقاله معرفی کردیم.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.