بربرین و کاهش وزن: در این باره چه می دانید؟

همه ما دوست داریم برای رسیدن به اهداف مان از مواد طبیعی استفاده کنیم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که تصمیم بگیرید زندگی سالمی داشته باشید، غذاهای سالم بخورید، خوب بخوابید و تا جایی که می توانید تمرینات ورزشی مناسب انجام دهید. این روزها به هر طرف که نگاه کنید ردپایی از ترندهای زیبایی را خواهید دید. این ترندها تنها به زیبایی چهره ختم نمی شوند. افراد برای اینکه ظاهر زیبایی داشته باشند خودشان را در معرض رژیم های غذایی مختلفی قرار می دهند و گاه از عناصر موجود در طبیعت برای لاغر شدن استفاده می کنند. در این میان استفاده از مکمل هایی که در خود مواد طبیعی دارند نیز در میان افراد محبوب شده است. بربرین یکی از این مواد است که بیشتر افراد از آن برای لاغری استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم راجع به این موضوع صحبت کنیم و ببینیم بربرین واقعا می تواند لاغر کننده باشد یا خیر. پس همراه ما باشید.

 بربرین چیست؟

بربرین

قبل از اینکه به سراغ مباحث مهم برویم باید با بربرین آشنا باشیم. بهتر است بدانید که بربرین یک نوع مکمل گیاهی است که از ریشه و پوست گیاهان مختلفی به دست می آید. این ماده رنگ زرد روشنی دارد و بیش از 3 هزار سال است که در طب چینی و آیورودایی مورد استفاده قرار می گیرد. بربرین یک آلکالوئید است.

بربرین چه مزایایی می تواند برایتان داشته باشد؟

خوب حالا که به طور مختصر با بربرین آشنا شدیم باید ببینیم که این ماده چه کاربردهایی می تواند داشته باشد. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم سال هاست که بربرین توسط چینی ها و سایر افراد سرتاسر جهان برای درمان شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه بیشتر این روش ها توسط علم تایید و مورد بررسی قرار نگرفته اند اما مرور کردن شان خالی از لطف نیست.

 کاهش وزن:

دو مورد از مطالعات کوتاه مدتی که بر روی این ماده انجام شده است نشان می دهد مکمل هایی که در خود بربرین دارند می توانند وزن افراد را به طور متوسط کاهش دهند. یکی دیگر از مطالعات 12 هفته ای هم نشان می دهد افراد چاقی که 500 میلی گرم بربرین را سه بار در روز مورد استفاده قرار دادند به طور متوسط 2.26  کیلوگرم وزن کم کردند. در مطالعه دیگری که بر روی 37 مرد و زن با سندرم متابولیک انجام شد دانشمندان به این نتیجه رسیدند افرادی که 300 میلی گرم بربرین را سه بار در روز میل می کنند شاخص توده بدنی شان از 31.5 به 27.4 می رسد. این تحقیقات در مراحل ابتدایی هستند و باید مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود.

کنترل کلسترول خون:

بر اساس مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است بربرین می تواند سطح کلسترول خون را در حالت طبیعی نگه دارد. افرادی که در این مطالعات 500 میلی گرم بربرین را دو بار در روز و برای شش ماه مصرف کرده بودند کلسترول بد خون شان کنترل شده بود.

کنترل  سطح قند خون:

مطالعات مختلفی هم در این زمینه انجام شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی از این مطالعات نشان می دهند بربرین و مکمل های آن می تواند سطح قند خون را در حالت نرمال نگه دارد. در یک مطالعه کوچک که در مجله Experimental and Therapeutic Medicine به چاپ رسید متخصصان چینی 80 فردی که سندرم متابولیک داشتند و از بربرین استفاده می کردند را مورد بررسی قرار دادند. آن ها دریافتند افرادی که از این ماده استفاده می کنند می توانند سطح قند خون و لیپید خون شان را کنترل کنند.

 چه مقدار بربرین باید مورد استفاده قرار دهیم؟ تا چه  اندازه استفاده از آن امن است؟

یکی از سوالات مهمی که درباره بربرین وجود دارد مقدار مصرف آن است. باید به خاطر داشته باشید که بربرین در دوزهای مختلفی به فروش می رسد. برخی از مطالعات انجام شده بر روی تاثیر بربرین بر روی قند خون و لیپید خون دوزهای 500 میلی گرمی که دو یا سه بار در روز مصرف می شوند را در نظر گرفته اند. البته این موضوع بدین معنی نیست که این دوز می تواند برای هر فردی مناسب باشد.  مرکز مکمل های رژیمی غذایی دوز خاصی را برای این ماده تعیین نکرده است. بیشتر متخصصان بر این باورند که بربرین برای بزرگسالانی که از آن در کوتاه مدت استفاده می کنند امن است. با اینحال کودکان، زنان باردار و زنانی که به کودکان خود شیر می دهند نمی توانند از چنین موادی در رژیم غذایی خود استفاده کنند. بربرین می تواند سطح قند خون و فشار خون را در افراد دیابتی که دارو مصرف می کنند پایین بیاورد. به همین خاطر افرادی که بیماری خاصی دارند یا داروی خاصی را برای کنترل بیماری خود مصرف می کنند باید قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت نمایند. این افراد بدون مشورت با پزشک نمی توانند هیچ مکملی را در رژیم غذایی شان بگنجانند.

 سایر مزایایی که استفاده از بربرین می تواند برایتان به همراه داشته باشد:

خوب تا به اینجای کار مزایای مهمی که این ماده می تواند برایتان داشته باشد را با هم مرور کردیم. اجازه بدهید مزایای دیگری که بربرین قادر است برایتان به ارمغان بیاورد را هم بررسی کنیم:

  • مبارزه با افسردگی: مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان می دهد این ماده قادر است با افسردگی مبارزه کند.
  • سرطان: مطالعات حیوانی نشان می دهد این ماده قادر است رشد و گسترش انواع مختلف سرطان ها را تا حد زیادی کاهش دهد.
  • خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی: بربرین خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قدرتمندی در برخی از مطالعات از خود نشان داده است.
  • عفونت: مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می دهد این ماده می تواند با میکروارگانیسم های مختلف همچون باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مبارزه کند.
  • کبد چرب: افرادی که از کبد چرب رنج می برند می توانند از بربرین زیر نظر پزشک استفاده کنند.

حرف آخر:

بربرین یکی از موادی است که طبیعت در اختیار انسان ها قرار داده است. همانطور که در این مقاله مشاهده کردید این ماده می تواند مزایای مختلفی برای بدن داشته باشد. با اینحال اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی را برای کنترل شرایط تان مصرف می کنید نمی توانید بدون مشورت با پزشک از مکمل های این ماده استفاده کنید.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *