بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی

بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی

ال آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری یا نیمه ضروری است که در بدن انسان تولید می شود. اگرچه این آمینو اسید توسط خود بدن تولید می شود اما استفاده از مکمل هایی که در خود ال آرژنین دارند می تواند برای ورزشکاران و بدنسازان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد. این آمینو اسید در منابع غذایی مختلفی همچون آجیل ها، دانه ها، گوشت قرمز و ماهی یافت می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این اسید آمینه نقش بسیار مهمی در سنتز پروتئین دارد و به عنوان پیش ماده نیتریک اکسید نیز در نظر گرفته می شود. به همین دلیل است که این ماده را برای عملکرد سلولی، افزایش حجم عضلات و بهبود شرایط مختلف مفید می دانند. در این مقاله قصد داریم کمی راجع به ال آرژنین صحبت کنیم و سپس به سراغ بهترین زمان مصرف آن برویم. پس همراه ما باشید.

 مزایایی که از مصرف ال آرژنین به دست خواهید آورد:

خوب قبل از اینکه بهترین زمان برای مصرف آرژنین را با هم مرور کنیم باید بدانیم این اسید آمینه چه مزایایی برایمان دارد. در ادامه سعی می کنیم برخی از این مزایا را مرور کنیم.

 رشد عضلات:

 ال آرژنین یکی از مهم ترین موادی است که به رشد عضلات کمک می کند. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم این اسید آمینه برای سنتز بیشتر پروتئین ها ضروری است. زمانی که حجم عضلات افزایش پیدا می کند ال آرژنین به سلول های عضلانی سیگنالی می فرستد و آن ها را به آزادسازی هورمون های رشد تشویق می کند. همین امر موجب می شود عضلات بهتر و سریع تر رشد کنند.

 بهبود مقاومت بدن و گشادکننده رگ ها:

افزایش قدرت از طریق افزایش حجم عضلات تنها مزیتی نیست که از مصرف ال آرژنین به دست خواهید آورد. این اسید آمینه به عنوان پیش ماده نیتریک اکسید عمل می کند و می تواند گشاد کننده رگ ها هم باشد. زمانی که نیتریک اکسید آزاد می شود رگ های خونی گشادتر می شود. همین امر باعث کاهش فشار خون و افزایش جریان خون به عضلات در طول تمرینات ورزشی می شود. زمانی که جریان خون بیشتر می شود مواد مغذی و اکسیژن کافی به عضلات می رسد. در چنین شرایطی اسیب به عضلات کاهش می یابد، عملکردتان بیشتر می شود و ریکاوری تسریع می شود.

 تقویت سیستم ایمنی:

 ال آرژنین یکی از موادی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. این ماده رادیکال های آزاد را از بین می برد و تاثیر سلول های سیستم ایمنی را دو چندان می کند. زمانی که تمرین می کنید یا فعالیت های بدنسازی را انجام می دهید فشار زیادی به جسم تان وارد می کند. این موضوع باعث بروز التهاب و آسیب عضلانی می شود. پس باید اطمینان حاصل کنید که سیستم ایمنی قدرتمندی دارید.

 بهترین زمان برای مصرف ال آرژنین چه زمانی است؟

بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی

 حالا که تا حدودی با مزایای آل آرژنین آشنا شدیم باید بهترین زمان برای مصرف این اسید آمینه را هم بدانیم.  بهتر است بدانید که دوز استانداردی درباره ال آرژنین برای بدنسازان وجود ندارد اما خیلی ها بر این باورند که روزانه 2 الی 30 گرم می تواند مفید باشد. برای اینکه بروز عوارض جانبی همچون حالت تهوع، اسهال و ضعف را کاهش دهید باید با دوزهای کم یعنی 3 الی 5 گرم در روز کار را شروع کنید. سعی کنید این مکمل ها را قبل و بعد از تمرین میل کنید. بعد از هفته اول می توانید عوارض جانبی تان را کاهش دهید.  مطالعات موجود نشان می دهد استفاده از مکمل ال آرژنین به تنهایی می تواند بسیار موثر باشد اما متخصصان توصیه می کنند رژیم غذایی متنوع را هم در برنامه تان داشته باشید. بهترین زمان مصرف این آمینو اسید قبل از شروع تمرینات ورزشی تان است. برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از این مکمل ها بگیرید 20 الی 30 دقیقه قبل از تمرین مکمل را مصرف کنید. برخی از متخصصان بر این باورند که این مکمل باید یک ساعت زودتر از تمرین مصرف شود تا سطح نیتریک اکسید را افزایش دهد و رسانش اکسیژن و مواد مغذی به عضلات را بیشتر کند. تنها در چنین شرایطی است که می توانید از عملکردتان مطمئن شوید و نتایج بی نظیری کسب کنید.

 البته به خاطر داشته باشید که شما می توانید مکمل های حاوی ال آرژنین را بعد از تمرین هم میل کنید. زمانی که تمرین تان به پایان می رسد به یک ماده عالی برای ریکاوری عضلات و کاهش خستگی ناشی از ورزش نیاز خواهید داشت. در چنین شرایطی بهتر است دست به دامن آرژنین شوید و آن را در برنامه هایتان بگنجانید.

 تا چه مدت می توان از مکمل های ال آرژنین استفاده کرد؟

هر مکملی بسته به مواد تشکیل دهنده ای که در خود دارد می تواند مزایای مختلفی برایتان به همراه داشته باشد. اما این موضوع بدین معنا نیست که شما می توانید آن را برای طولانی مدت میل کنید. ال آرژنین نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر می خواهید از مکمل های حاوی این اسید آمینه استفاده کنید دو الی سه ماه به طور مستمر می توانید از آن بهره ببرید. بعد از دو یا سه ماه باید وقفه ای دو ماهه بین مصرف تان ایجاد کنید.

 حرف آخر:

 آل آرژنین یکی از مفیدترین اسیدهای آمینه ای است که شما می توانید در رژیم غذایی تان داشته باشید. استفاده از مکمل هایی که در خود آرژنین دارند به رشد عضلات و رسانش اکسیژن و مواد مغذی به عضلات کمک می کند. در این مقاله تلاش کردیم به طور مختصر بهترین زمان مصرف ال آرژنین برای بدنسازی را با هم مرور کنیم.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.