تاثیر الکل بر روی بدنسازی: هر آنچه که باید در این زمینه بدانید

بدنسازی یکی از ورزش های محبوبی است که در طول سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. افرادی که وارد این حوزه می شوند همیشه به دنبال نکاتی می گردند که تمرینات شان را بهبود ببخشد و به آن ها کمک کند بهتر از قبل به نتایجی که دوست داشتند برسند. در میان همه نکاتی که برای عضله سازی و ایجاد ترکیب بدنی بی نظیر وجود دارد یک سوال مهم همیشه ذهن ورزشکاران را به خود مشغول می کند. نوشیدن الکل یا نوشیدنی های الکل دار چه تاثیری می تواند بر روی تمرینات بدنسازی داشته باشد؟ اگر شما هم با این سوال دست و پنجه نرم می کنید در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی جوانب مختلف آن بپردازیم.

 الکل و عضلات بدن:

الکل یا نوشیدنی های الکلی معمولا در خود اتانول دارند. همانطور که می دانید الکل یکی از موادی است که بر روی سیستم عصبی مرکزی شما اثر می گذارد و بعد از مدتی مشکلات متعددی برایتان ایجاد می کند. اتانول در مقایسه با سایر الکل ها می تواند اثرات روانی بیشتری بر روی بدن داشته باشد.  اگر ورزشکار هستید باید به خاطر داشته باشید که نوشیدن الکل در هر مقدار و هر شکلی می تواند تاثیر منفی بر روی رشد عضلات تان بگذارد و قدرت آن ها را تا حد زیادی بگیرد. اگر این گفته شما را قانع نمی کند باید بگوییم که مطالعات بسیار زیادی در این زمینه انجام شده است. بیشتر این مطالعات نشان می دهند نوشیدن الکل تاثیر جبران ناپذیری بر روی عضلات می گذارد و در طولانی مدت هم باعث بروز مشکلات فراوانی می شود. در ادامه سعی می کنیم اثرات منفی الکل برای بدنسازان و ورزشکاران را با هم مرور کنیم.

الکل مانع سنتز پروتئین می شود:

همانطور که می دانید سنتز پروتئین یکی از مهم ترین فرآیندهایی است که به بدنسازان و ورزشکاران کمک می کند عضلات بی نظیری بسازند. نوشیدن الکل یا استفاده از نوشیدنی های الکل  این فرآیند را کند می کند. این موضوع به خاطر آزادسازی هورمون کورتیزول در بدن است.  دانشمندان در تحقیقات خود دریافته اند افرادی که الکل می نوشند سطح تستوسترون بسیار پایینی دارند و سطح کورتیزول شان تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

 الکل سطح هورمون های رشد را کاهش می دهد:

در یکی دیگر از مطالعات انجام شده مشخص شد الکل مانع از رشد عضلات شما می شود و ترشح هورمون های رشد را کاهش می دهد. افرادی که الکل می نوشند دو روز بعد سطح هورمون های رشدشان تا 70 درصد کاهش پیدا می کند.

 سطح تستوسترون را کاهش می دهد و باعث افزایش سطح استروژن می شود:

نیازی به گفتن نیست که تستوسترون یکی از هورمون هایی است که به شما در عضله سازی کمک می کند. زمانی که الکل می نوشید سطح تستوسترون بدن تان به شدت افت می کند. این فرآیند به دلایل مختلفی رخ می دهد. یکی از مهم ترین دلیل رخ دادن این امر تسریع تبدیل تستوسترون به استروژن است. نوشیدنی های الکلی در خود موادی شبیه استروژن دارند و همین امر موجب می شود سطح استروژن بدن افزایش یابد و سطح تستوسترون هم کمتر شود.

 الکل باعث کم آبی در بدن می شود:

شاید باور نکنید اما نوشیدن الکل می تواند به بی آبی یا کم آبی بدن منجر شود. همانطور که می دانید آب نقش بسیار مهمی در ساخت عضلات دارد و باعث رشد آن ها هم می شود.  اگر آب بدن تان کاهش پیدا کند عضلات شروع به تخریب می کنند. حتی نوشیدن مقادیر کم الکل هم می تواند به عضلات تان آسیب برساند و نرخ ریکاوری بدن را کاهش دهد.

 نوشیدن الکل ویتامین ها و مواد معدنی بدن را کم می کند:

افرادی که الکل مصرف می کنند با کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مختلف همچون ویتامین A، C، B، کلسیم، روی و فسفات روبرو می شوند. این ویتامین ها و مواد معدنی هم نقش بسیار مهمی در بدنسازی دارند و برای ساخت عضلات ضروری هستند.

 الکل باعث تشکیل چربی می شود:

الکل کالری بسیار بالایی دارد و  یک گرم از آن 7 کالری وارد بدن تان می کند. این مقدار کالری بیشتر از آن چیزی است که شما فکرش را می کنید.

یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد 24 گرم از الکل می تواند اکسیداسیون چربی را تا 73 درصد کاهش دهد. بیشتر انرژی که از طریق  الکل وارد بدن می شود به چربی تبدیل می شود.

 خواب تان را مختل می کند:

ورزشکاران و بدنسازان به خوبی می دانند که خواب خوب و با کیفیت چه نقش مهمی در عضله سازی و موفقیت در دنیای ورزش ایفا می کند. نوشیدن الکل باعث بروز مشکلات فراوانی می شود که یکی از آن ها اختلال در خواب است.

 الکل کیفیت اسپرم ها را هم تحت تاثیر قرار می دهد:

نوشیدن الکل بر روی کیفیت اسپرم هایتان هم اثر می گذارد. این موضوع را مطالعات انجام شده هم به خوبی نشان می دهند. مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد نوشیدن الکل حتی در دوزهای پایین هم می تواند کیفیت اسپرم را کاهش دهد.

 نوشیدن الکل بر روی توانایی های شناختی مغز هم اثر می گذارد:

تحقیقات انجام شده در دانشگاه آکسفورد نشان می دهد استفاده از الکل عملکرد شناختی مغز را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در مطالعه دیگری که از طرف دانشمندان دانشگاه تگزاس انجام شد متخصصان دریافتند استفاده از الکل می تواند سلول های بنیادی مغز را نابود کند و تولید سلول های عصبی جدید را کاهش دهد.

حرف آخر:

زمانی که صحبت از بدنسازی به میان می آید فاکتورهای مختلفی برای موفقیت در این عرصه به ذهن خطور می کند. اگرچه داشتن تمرینات ورزشی مرتب و رژیم غذایی مناسب می تواند شما را در عضله سازی یاری کند اما نکات دیگری هم هست که باید مدنظر قرار گیرد. یکی از همین نکات دوری از الکل است. همانطور که مشاهده کردید نوشیدن الکل مضرات زیادی برای بدنسازان و ورزشکاران دارد و استفاده از آن می تواند همه زحمات شما را یک شبه به باد بدهد. اگر می خواهید بدنی سالم داشته باشید و در عین حال در میادین ورزشی بدرخشید بهتر است نوشیدن الکل را برای همیشه کنار بگذارید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.