رژیم غذایی گیاهی برای بدنسازان: هر آنچه که باید در این باره بدانید

رژیم غذایی گیاهی برای بدنسازان: هر آنچه که باید در این باره بدانید

با اینکه استفاده از رژیم غذایی گیاهی می تواند تغییرات زیادی در عادت های غذایی شما ایجاد کند اما استفاده از آن در طول تمرینات ورزشی می تواند کمی چالش برانگیز باشد.  برای اینکه بتوانید با این مشکلات به راحتی دست و پنجه نرم کنید و خودتان را برای یک تمرین عالی آماده نمایید باید مواردی را در نظر داشته باشید. در این مقاله قصد داریم به رژیم غذایی گیاهی برای بدنسازان بپردازیم و ببینیم چه موانعی ممکن است سر راه ورزشکاران گیاهخوار وجود داشته باشد. پس همراه ما باشید.

4 مانع بزرگ برای بدنسازان وگان:

همه ما خیلی خوب می دانیم که غذاهای گیاهی مزایای زیادی برای بدن دارند. با اینحال زمانی که صحبت از بدنسازی و تمرینات ورزشی شدید به میان می آید موارد مختلفی پیش رویمان قرار می گیرد. اولین نکته مهمی که به ذهن خطور می کند این است که روش تمرین هم برای گیاهخواران و هم برای باقی ورزشکاران باید یکسان باشد.  در این میان افرادی که گیاهخوار هستند با یک سری مشکل تغذیه ای مواجه می شوند که دست و پنجه نرم کردن با آن ها می تواند کمی دشوار باشد. اجازه دهید به طور مختصر این موانع را با هم مرور کنیم.

مصرف کالری برای عضله سازی:

مهم ترین فاکتوری که در بدنسازی مورد توجه قرار می گیرد کالری هایی است که فرد وارد بدن می کند. در بدنسازی ترکیب بدن به طور منظم دچار نوسان می شود. بدنسازان مدام فازهای کاهش چربی و عضله سازی را تجربه می کنند و به همین خاطر به کالری های متفاوتی هم نیاز خواهند داشت. در طول فاز عضله سازی مصرف کالری باید زیاد باشد تا انرژی مورد نیاز برای رشد بافت های عضلانی فراهم شود. مصرف کالری مناسب در طول فاز عضله سازی برای افرادی که وگان هستند بسیار چالش برانگیز خواهد بود. رژیم های غذایی گیاهی کالری بسیار کمی در طول روز دارند و متاسفانه بیشتر  غذاهای پر کالری پایه حیوانی دارند. البته منظورمان این نیست که غذاهای گیاهی با کالری بالا وجود ندارد. موادی همچون آووکادو، آجیل ها، توت ها، میوه های خشک شده، برنج و کینوا کالری خوبی دارند و به شما کمک می کنند سریع تر عضلات تان را بسازید.

چالش مصرف پروتئین:

بدنسازان وگان به دلیل کاهش مصرف غذایشان ممکن است پروتئین کافی در طول روز دریافت نکنند. همانطور که می دانید برای ورزشکاران پروتئین یک ماده حیاتی محسوب می شود  و برای تمرینات ورزشی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

پروتئین نقش کلیدی در ساخت و ترمیم عضلات ایفا می کند. اگر در طول روز پروتئین کافی وارد بدن نشود احتمال آسیب رسیدن به عضلات نیز بیشتر می شود. تحقیقات انجام شده نیز نشان می دهند رژیم هایی که حاوی پروتئین زیادی هستند می توانند تاثیر مثبتی بر روی ترکیب بدن بگذارند. بیشتر غذاهایی که پروتئین بالایی دارند حیوانی هستند و به همین خاطر غذاهای گیاهی ممکن است نتوانند این نیاز بدنسازان را به درستی برآورده کنند.

 تعادل درشت مغذی ها در بدنسازی:

 زمانی که در فاز عضله سازی هستید اولین و مهم ترین کاری که باید انجام دهید بررسی کالری های مصرفی است.  با اینکه متعادل کردن درشت مغذی هایی همچون چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما این ها اولین و اصلی ترین محرک رشد عضلات نیستند.  وقتی می خواهید وزن کم کنید متعادل سازی درشت مغذی ها اهمیت بیشتری پیدا می کند.  پروتئین برای حفظ اندازه عضلات مهم است. کربوهیدرات ها نیز منبع اولیه انرژی برای بدن هستند و چربی ها نیز برای جذب و انتقال مواد مغذی ضروری اند. مطالعات انجام شده نشان می دهد اگرچه متعادل سازی درشت مغذی ها نسبت به مصرف کالری از اهمیت کمتری برخوردار است اما  برای حفظ اندازه عضلات و بهبود عملکرد جسمی باید به این موضوع توجه کرد.

کمبود ریز مغذی ها و سلامت عضلات:

ریزمغذی ها شامل ویتامین ها و مواد معدنی هستند که می توانند نقش مهمی در بیشتر عملکردهای بدن ایفا کنند. این مواد به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کنند و در رشد و سلامت عضلات و استخوان ها نقش بسزایی دارند. اگر کمبود ریز مغذی ها را داشته باشید با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد. مهم ترین نقشی که ریزمغذی ها ایفا می کنند تولید انرژی برای انجام فعالیت های فیزیکی و ریکاوری بدن است.  گیاهخواران بیشتر از دیگران در معرش کمبود ویتامین هایی همچون ویتامین B6 ، D و آهن و کلسیم هستند.  به همین خاطر این افراد بیشتر از دیگران باید به فکر استفاده از مکمل های رژیمی غذایی باشند تا به اندازه کافی ریزمغذی ها را وارد بدن کنند.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.