مصرف hmb و عوارض و مزایای آن

مصرف HMB اچ ام بی

همون طور که احتمالاً خودتون می دونید، HMB مدت هاست که به عنوان یک راه بالقوه برای بهتر نتیجه گرفتن از تمارین ورزشی، استفاده میشه. با این حال شاید براتون این سوال پیش اومده باشه که HMB چیست؟ مزایا و عوارض مصرف hmb چیه و آیا استفاده از اچ ام بی، بی خطره؟

مدت زمان تقریبی مطالعه به دقیقه 5 minutes

مقدمه

همه‌ی افراد از تلف شدن وقت و پول خودشون، احساس بدی پیدا می کنند. وقتی که ورزش می‌کنید، قطعاً دوست دارید تاثیر محسوسش رو هم ببینید. آمینو اسیدهای گلوتامین، آرژنین و لوسین، نقش مهمی در توانایی بدن برای کاهش میزان تجزیه‌ی سلول‌های عضلات در طی تمارین قدرتی، فعالیت شدید و در طول بیماری‌های مزمن مثل تحلیل عضلانی در طی سرطان دارند.

در این بین، آمینو اسید شاخه دار لوسین،  نفش‌های متفاوت و متنوعی در بدن ایفا می‌کنه، از جمله: متابولیسم پروتئین، هموستاز گلوکز، عمل انسولین و ریکاوری بعد از تمرین. HMB  که به نام بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات هم شناخته می‌شه، یک متابولیت از لوسینه که به کاهش تجزیه‌ی پروتئین و در نتیجه حفظ قدرت ماهیچه و داشتن ترکیب بدنی بهتر، کمک می‌کنه. تحقیقات انجام شده روی HMB نشون دهنده‌ی مزایای ارگوژنیک بالقوه‌ای مثل آنتی کاتابولیسم و تاثیرات لیپولیتیک و آنابولیک هم هست.

به زبان ساده‌تر، مصرف HMB به کاهش تجزیه‌ی ماهیچه و همینطور افزایش توده‌ی بدنی خالص کمک می کنه، به بهتر شدن ترکیب بدنی به صورت کلی کمک می‌کنه، قدرت و دوام و مقاومت رو بالا می‌بره و در نهایت باعث هرچه بیشتر شدن نتایج ورزش و تمرینات می‌شه.

مزایای مصرف HMB

تحقیقات انجام شده درباره‌ی مصرف HMB، متعددند ولی با این حال، بسیاری از مطالعات حاکی از تاثیرات مثبت استفاده از مکمل HMBئه. این تحقیقات روی جوامع آماری مختلف، مثل بیماران سرطانی، ورزشکاران تمرین دیده، افراد غیروزشکار و سایر بزرگسالان انجام شده. به صورت کلی به نظر می رسه که اچ ام بی، تاثیرات مثبتی داره.

تاثیر مثبت اچ ام بی بر روی دوام و مقاومت و همینطور کاهش وزن

از اون جایی که اچ ام بی به بهبود وضعیت ترکیب بدنی، کاهش چربی و همینطور افزایش توده‌ی عضلانی کمک می کنه، می تونه برای برنامه‌های کاهش وزن، کارآمد باشه. بیشتر مطالعات بر روی عملکرد ورزشی و عضله سازی تمرکز داره اما مزایای مصرف HMB به طور مستقیم باعث داشتن ترکیب بدنی و وزن سالم‌تر میشه.

برای استفاده از این مکمل برای کمک به داشتن وزنی سالم و مناسب، باید حتماً ورزش کرد. بیشتر مزایای استفاده از اچ ام بی در افرادی دیده می‌شود که جلسات تمرینی و ورزشی دارند، به خصوص تمارین مقاومتی و قدرتی. اما اگر فردی یک جا نشین هستید، مصرف HMB به شما در کاهش وزن کمک نخواهد کرد.


عوارض مصرف hmb چیست؟

تاثیر مصرف HMB بر روی توده عضلانی خالص

مکمل اچ ام بی در کنار تمرین های قدرتی منظم، توده‌ی بدنی بدون چربی رو زیاد می‌کنه. به عبارت دیگه، تغییری در ترکیب بدنی ایجاد می‌کنه که از چربی بیشتر و عضله‌ی کمتر به سمت عضله‌ی بیشتر و چربی کمتر بره. مطالعات انجام شده، نشون می‌دن که این نتایج در زنان و مردان مشابه‌اند.

البته برخی پژوهشگران بر این باورند که اچ ام بی در ورزشکاران تمرین دیده، تاثیری نداره. با این حال، چیزی که واضحه اینه که مصرف HMB در افرادی که هیچ تجربه‌ای در وزنه برداری ندارند و یا تجربه‌ی کمی دارند، در راستای داشتن ترکیب بدنی خالص عمل می‌کنه.

تاثیر مصرف HMB بر روی ریکاوری

اچ بی ام از طریق مکانیسم خودش، باعث افزایش توده عضلانی خالص میشه. این مکانیسم چیزی به جز افزایش سنتر پروتئین و کاهش میزان پروتئولیز، یا همون تجزیه‌ی پروتئین‌ها و بافت عضلانی نیست. این دو عمل، نه تنها باعث افزایش قدرت و رشد عضله میشن، بلکه در ریکاوری هم موثرند.

انجمن بین المللی تغذیه ورزشی، بیان می کنه که مکمل اچ بی ام، ریکاوری بعد از تمرین رو بهبود می بخشه. مصرف HMB باعث کاهش آسیب عضلانی و سریع تر شدن روند ریکاوری میشه. علاوه بر این به نظر میاد که درد عضلانی تاخیر یافته بعد از ورزش یا همان  DOMS رو که بسیاری از افراد بعد از تمرین، تجربه‌ش می کنند؛ کاهش میده.اچ ام بی برای ریکاوری افراد تمرین ندیده و ورزشکاران تمرین دیده موثره.

تاثیر اچ ام بی روی قدرت، نیرو و هایپرتروفی عضله

با وجود این که نتایج تحقیقات برای ورزشکارانی که تمرین می‌ کنند، یکسان نیست اما برداشت و توافق کلی در بین این نتایج اینه که مکمل  اچ ام بی روی بهبود وضعیتع قدرت، رشد و نیروی عضلات موثره. افراد تمرین ندیده، بیشترین تاثیر رو خواهند دید اما بر اساس پژوهش‌های انجام شده، باید گفت که  بدنسازان هم از مزایای HMB بی بهره نمی‌مونند.

از اون جایی که بیشترین تاثیر در افراد تمرین ندیده دیده میشه، ممکنه مصرف HMB بالاخص برای افرادی مفید باشه که عادت به یکجانشینی دارند یا مشکلات جسمانی و بیماری‌هایی دارند که باعث تحلیل عضله شده. با افزایش سن، ما به طور طبیعی عضلات رو از دست می‌دیم، بنابراین مصرف HMB به افراد مسن‌تر کمک می کنه که بافت عضلانی خودشون رو حفظ کنند. بیمارانی مانند افراد دارای سرطان پیشرفته که درگیر تحلیل عضلانی هم هستد، می توانند از اچ ام بی، استفاده کنند.

برای بهره مند شدن از این تاثیر، ترکیب مصرف HMB با تمرینات مقاومتی و تمرین قدرتی، از اهمیت بالایی برخورداره. افراد مسن تر، افراد دارای اضافه وزن یا افرادی که درگیر تحلیل عضله هستند، می تونن از ورزش مناسب و تحت نظر پزشک همراه با مصرف مکمل استفاده کنند.

آیا استفاده از اچ ام بی عوارض دارد؟

مطالعات نشان می دهد که استفاده‌ی روزانه از سه تا شش گرم اچ ام بی، هیچ تاثیر منفی نداره. این موضوع شامل افراد مسن‌تر هم میشه. حیوانات مورد بررسی هم با وجود استفاده از مقدار زیاد HMB، هیچ اثر سویی نشان ندادند. علاوه بر این، پژوهش‌ها نشانگر اینه که اثرات بالقوه‌ی مثبت اچ ام بی به رشد عضله، منحصر نمیشه، بلکه باعث مزایا و اثرات مثبتی مثل موارد زیر هم هست:

مود و خلق بهتر

کاهش کلسترل به صورت کلی

کاهش کلسترول LDL در افرادی که میزان بالایی از این کلسترول دارند.

کاهش فشار خون

تقویت سیستم ایمنی بدن و ترمیم زخم‌ها

در نهایت، لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی مکمل HMB و پیدا کردن مکمل مناسب شما با کارشناسان مسترفیت در تماس باشید.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.