قهوه آب بدن تان را کم می کند؟

افراد زیادی در این دنیا هستند که قهوه را به سایر نوشیدنی های موجود در جهان ترجیح می دهند. این بخشی از زندگی آن هاست و نمی توانند بدون نوشیدن قهوه به کارهای روزمره شان برسند. ما قهوه می نوشیم تا حس سر حالی و سر زندگی داشته باشیم و حالمان خوب باشد. قهوه به ما کمک می کند سریع تر کار کنیم و سخت تر تمرینات ورزشی مان را انجام دهیم. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که قهوه می نوشند شاید با خودتان فکر کنید این ماده آب بدن تان را از بین می برد. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. پس همراه ما باشید.

قهوه واقعا آب بدن تان را کم می کند؟

بیشتر افراد بر این باورند که نوشیدن قهوه آب بدن شان را کاهش می دهد. این باور از مطالعه ای کوچک اما تاثیرگذار که در سال 1928 منتشر شد نشئت گرفت. در ان دهه بیشتر افراد فکر می کردند که نوشیدن قهوه می تواند آب بدن را کاهش دهد.  مطالعه انجام شده در سال 1928 نشان داد افرادی که قهوه یا چای کافئین دار می نوشند 50 درصد بیشتر از دیگران میل و رغبت به نوشیدن سایر مایعات ندارند. چیزی که افراد متوجه نشدند این بود که نویسندگان این مقاله تنها یک فرضیه ساختند . مطالعات دیگری بعد از این مطالعه انجام شد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

  • مطالعه انجام شده در سال 2002 نشان داد  قهوه و سایر نوشیدنی هایی که در خود  کافئین دارند باعث ایجاد عدم تعادل در الکترولیت های بدن نمی شوند.
  • ·       مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد نشان داد نوشیدن قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار قبل از ورزش خطر از دست رفتن آب بدن را ایجاد نمی کند.
  • یکی دیگر از مطالعات انجام شده در سال 2014 نشان داد کافئین تاثیری بر روی تعادل مایعات یا سطح هیدراتاسیون بدن در افراد سالم ندارد.
  • مطالعه ای در سال 2017 منتشر شد و نتایج آن نشان داد قهوه هایی که کافئین زیادی دارند بیشتر از قهوه هایی که کافئین کمتری دارند بر روی تعادل الکترولیت ها اثر می گذارند.

 قهوه آب بدن شما را کم نمی کند:

 بر خلاف باور عمومی که در این مورد وجود دارد تحقیقات انجام شده از این ادعا پشتیبانی نمی کند. اگر دوست دارید می توانید قهوه بنوشید و نگران کم شدن آب بدن تان هم نباشید.

 ماده ادرار آور چیست؟

 ماده ادرار آور ماده یا ترکیبی است که باعث می شود بدن شما ادرار بیشتری نسبت به قبل تولید کند. برخی از افراد برای درمان بیماری هایی که دارند از مواد ادرار آور استفاده می کنند تا بتوانند شرایط شان را کنترل کنند.

مواد ادرار آور به طور طبیعی در برخی از غذاها و نوشیدنی ها همچون قهوه یافت می شوند. برخی از ادویه ها نیز خاصیت ادرارآوری دارند.

 قهوه چگونه خاصیت ادرار آوری دارد؟

اثر ادرار آوری قهوه از کافئینی که در آن وجود دارد نشئت می گیرد. زمانی که شما قهوه می نوشید، کافئین موجود در آن از مسیر گوارشی تان به خون می رود و در آنجا مثل یک معجزه عمل می کند. بدن شما کافئین را به ترکیباتی تقسیم می کند که بر روی اندام های مختلف اثر می گذارد. در کنار تاثیری که این ترکیبات بر روی مغز دارند کافئین به کلیه ها کمک می کند ادرار بیشتری تولید کند. با اینحال تحقیقات نشان می دهد این اثر طولانی و شدید نیست و نمی تواند آب بدن شما را از بین ببرد.

قهوه بر روی نوشیدن آب اثر می گذارد؟

 زمانی که شما قهوه می خورید به همراه آن آب بیشتری هم مصرف می کنید. در بیشتر موارد آبی که در این شرایط می نوشید آبی که از طریق ادرار دفع شده است را جبران می کند.

 قهوه و تناسب اندام:

قهوه یکی از مواردی است که می تواند عملکرد ورزشکاران را در تمرینات ورزش تحت تاثیر خود قرار دهد.  این نوشیدنی خوشمزه در کنار کمک به سر حال شدن افراد می تواند عملکرد شما را در تمرینات بهتر کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید قهوه به دلیل محتوای کافئینی که در خود دارد حس و حال شما را بهبود می بخشد، انرژی تان را بیشتر می کند و شما را هوشیارتر می نماید. یکی دیگر از مزایایی که قهوه می تواند برایتان به ارمغان بیاورد قدرت چربی سوزی آن است. این ماده می تواند در کنار سایر مواد طبیعی یک گزینه خوب برای تناسب اندام تان باشد. فقط به خاطر داشته باشید که اگر قبل از تمرین مکمل های حاوی کافئین مصرف می کنید دیگر نباید به سراغ نوشیدن قهوه بروید. چون اینکار مشکلات متعددی برایتان به وجود می آورد.

واکنش افراد مختلف به قهوه:

بیشتر افراد قهوه ای که صبح می نوشند را به هر چیز دیگری ترجیح می دهند. آن ها برای اینکه سر حال بیایند باید یک فنجان قهوه بنوشند. با اینحال همه افراد تجربه یکسانی از نوشیدن قهوه نخواهند داشت. برخی از افراد هستند که بعد از نوشیدن قهوه عوارض جانبی همچون سردرد، حالت تهوع و سرگیجه را تجربه می کنند. این شما هستید که بر اساس بدن خود می توانید مقدار قهوه ای که می نوشید را بررسی کنید. بدن هر فردی با فرد دیگ متفاوت است و نمی توان نسخه واحدی برای همه افراد پیچید. اگر دوست دارید از مزایای قهوه استفاده کنید نیازها و واکنش بدن تان را به این ماده بسنجید و مطمئن شوید بعد از نوشیدن آن مشکلی برایتان پیش نمی آید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.