ماده ای شگفت انگیز به نام روی

روی یک ماده مغذی است که از رشد افراد در طول دوران کودکی پشتیبانی می کند و سیستم ایمنی سالم تری برایتان به ارمغان می آورد. زمانی که سطح روی در بدن کاهش پیدا می کند خطر ابتلا به بیماری های مختلف نیز بیشتر می شود. روی از عملکردهای مختلفی در بدن پشتیبانی می کند. این ماده باعث تقویت سیستم ایمنی می شود و در بهبود زخم ها نیز نقش مهمی دارد.  شاید برایتان جالب باشد که بدانید روی خاصیت آنتی اکسیدانی هم از خود نشان می دهد. در این مقاله قصد داریم راجع به این ماده منحصر به فرد حرف بزنیم.

 مزایایی که مصرف روی برایتان به همراه دارد:

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم روی عملکردهای مختلفی را در بدن مدیریت می کند. در ادامه سعی می کنیم برخی از این موارد را با هم بررسی کنیم.

عملکرد ایمنی:

 برای اینکه سیستم ایمنی بدن به درستی کار کند به روی نیاز دارد. سطح پایین روی می تواند خطر ابتلا به عفونت های مختلف را افزایش دهد.

 درمان اسهال:

سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند افرادی که با اسهال روبرو هستند از مکمل های روی استفاده کنند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این ماده دوره اسهال را کاهش می دهد.

 درمان زخم:

 روی نقش بسیار مهمی در سلامت پوست ایفا می کند. افرادی که زخم های قدیمی بر روی پوست شان دارند اغلب با سطح پایین روی در بدن دست و پنجه نرم می کنند. متخصصان بر این باورند که استفاده از مکمل های روی برای این افراد بسیار مفید خواهد بود. تحقیقی که در سال 2018 انجام شد نشان داد روی نقشی مهم در مراحل درمان زخم دارد.

 بیماری های مزمن:

روی خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. به همین خاطر به کاهش استرس اکسیداتیو در بدن کمک می کند. دانشمندان بر این باورند که بین استرس اکسیداتیو و بیماری های مزمنی همچون دیابت و فشار خون رابطه وجود دارد. تحقیقی که در سال 2018 انجام شد نشان داد این ماده بی نظیر می تواند جلوی سندرم متابولیک را بگیرد.

 سلامت جنسی:

سطح پایین روی در بدن می تواند توسعه و رشد جنسی در افراد را به تعویق بیندازد و آن ها را با مشکلاتی همچون مشکلات باروری مواجه سازند. نویسندگان مقاله ای که در سال 2018 انجام شد نشان داد روی یک ماده مهم برای سلامت جنسی مردان است. کمبود روی می تواند تاثیر منفی بر روی بدن بگذارد.

 یادگیری و حافظه:

 برخی از مطالعات انجام شده نشان می دهد روی می تواند عملکرد شناختی افراد را بهبود ببخشد. این موضوع را تحقیقات انجام شده در سال 2017 هم نشان می دهد. این مطالعه نشان می دهد موش هایی که از مکمل های روی استفاده کرده بودند عملکرد بهتری در حافظه شان داشتند.  روی می تواند یادگیری و حافظه را در انسان ها هم بهتر کند.

 مقدار مصرف پیشنهادی:

دریافت درست و کافی روی برای کودکان و بزرگسالان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چون باعث رشد افراد می شود و سیستم ایمنی را تقویت می کند. جدول زیر مقدار روی مورد نیاز را نشان می دهد:

سنمردزن
0–6 ماه2 mg2 mg
7–12 ماه3 mg3 mg
1–3 سال3 mg3 mg
4–8 سال5 mg5 mg
9–13 سال8 mg8 mg
14–18 سال11 mg9 mg
19 سال و بالاتر11 mg8 mg

در طول بارداری و شیردهی باید مقدار روی ورودی به بدن بیشتر شود.

 منابعی که در خود روی دارند:

 شما می توانید برای تامین روی مورد نیاز بدن تان از منابع زیر استفاده کنید:

 • حبوبات
 • گوشت
 • آجیل ها
 • ماهی
 • ·       غذاهای دریایی
 • غلات تهیه شده از آرد کامل
 • لبنیات
 • برخی از غذاهای غنی شده

 مصرف مکمل های روی:

 همانطور که مشاهده کردید روی در منابع غذایی مختلفی یافت می شود. با اینحال اگر نتوانستید مقدار روی مورد نیاز را از طریق غذا تامین کنید بهتر است از مکمل هایی همچون مکمل روی مای ویتامینز بهره ببرید. برای اینکه بهترین گزینه را انتخاب کنید با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

 کمبود روی و عوارض آن:

 کمبود روی می تواند خطر ابتلا به مشکلات مختلفی را افزایش دهد. در ادامه به بررسی این مشکلات می پردازیم:

 • تعویق افتادن رشد در کودکان
 • از دست دادن اشتها
 • تغییر در طعم
 • خطر ابتلا به عفونت
 • مشکلات باروری
 • اسهال
 • مشکل در بهبود زخم
 • مشکل در تفکر

بر اساس مطالعه ای که در سال 2017 انجام شد سطح پایین روی می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی همچون مالریا، اچ آی وی و پنومونی را افزایش دهد.  کمبود روی معمولا از مصرف نادرست مواد غذایی حاصل می شود اما می تواند نتیجه بیماری های مزمنی همچون دیابت، سرطان، بیماری های کبدی هم باشد.

 حرف آخر:

 روی یکی از مواد مهم برای سلامت بدن است و نقش بسیار مهمی در رشد کودکان، بهبود سیستم ایمنی، درمان زخم و سایر عملکردها در بدن دارد.  بهترین کار این است که روی مورد نیازتان را از طریق مواد غذایی طبیعی و سالم تامین کنید اما اگر به هر دلیلی نتوانستید این کار را انجام دهید به سراغ مکمل های تایید شده بروید.

افراد باردار و شیرده یا افرادی که گیاهخوار هستند به روی بیشتری نیاز دارند. اگر می خواهید خودتان را از شر مشکلات کمبود روی رها کنید و جلوی بروز بیماری های مختلف را بگیرید از همین امروز رژیم غذایی تان را تغییر دهید. به کمک مواد غذایی و مکمل هایی که تایید شده اند می توانید روی مورد نیاز بدن تان را تامین کنید و سالم بمانید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.