مزایای ریشه ماکا و اثرات آن بر روی بدن

ریشه گیاه ماکا

گیاه ماکا در طول سال های اخیر محبوبیت زیادی در میان افراد پیدا کرده است. این گیاه بومی کشور پرو است و عمدتا در مکمل های مختلفی یافت می شود.  ریشه گیاه ماکا در طب سنتی برای بهبود باروری و نیروی جنسی به کار می رود. با اینحال برخی از افراد بر این باورند که این گیاه می تواند انرژی را بیشتر کند و استقامت بدن را هم بهبود ببخشد. در این مقاله قصد داریم به طور خلاصه به بررسی مزایای گیاه ماکا بپردازیم و اثرات آن را بر روی بدن بشناسیم. پس همراه ما باشید.

 ماکا چیست؟

 همانطور که قبلا نیز بیان کردیم گیاه ماکا یک گیاه بی نظیر است که برخی ها آن را به اسم جنسینگ پرویی هم می شناسند. این گیاه بیشتر در پرو می روید  و کاربردهای متعددی در پزشکی دارد. بخش خوردنی این گیاه ریشه آن است که زیر زمین می روید.  ریشه ماکا معمولا خشکانده می شود و به شکل پودر مورد استفاده قرار می گیرد. با اینحال برخی از کارخانه ها آن را به شکل کپسول و عصاره مایع نیز به فروش می رسانند.

 مزایای گیاه ماکا:

مزایای گیاه ماکا

در ادامه سعی می کنیم برخی از مزایایی که گیاه ماکا و مصرف آن می تواند برایتان داشته باشد را بررسی کنیم.

 ماکا بسیار مغذی است:

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ریشه ماکا بسیار مغذی است و منبع بی نظیری از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است. 28 گرم از پودر ریشه آن شامل 91 کالری، 20 گرم کربوهیدرات، 4 گرم پروتئین،2 گرم فیبر، ویتامین سی، مس، آهن، پتاسیم، ویتامین B6، منگنز است. ریشه این گیاه منبعی عالی از کربوهیدرات هاست و چربی اندکی دارد. این گیاه در خود ویتامین ها و مواد معدنی متعددی هم دارد و همین امر آن را به یک ماده مقوی تبدیل کرده است.

 میل جنسی را در مردان و زنان افزایش می دهد:

 بیشتر افرادی که میل جنسی شان به دلایل مختلف کاهش یافته است به دنبال روش های سنتی و پزشکی برای درمان مشکل شان هستند. بهتر است بدانید که این یک مشکل رایج در میان بزرگسالان است. ماکا یکی از گیاهانی است که می تواند میل جنسی را بهبود ببخشد. تحقیقات انجام شده این موضوع را تایید می کنند. یک مطالعه مروری در سال 2010 نشان داد گیاه ماکا می تواند بعد از شش هفته میل جنسی افراد را بهتر کند.

می تواند باروری را در مردان افزایش دهد:

 زمانی که صحبت از ناباروری مردان به میان می آید کیفیت و کمیت اسپرم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ریشه ماکا می تواند باروری مردان را بیشتر کند.

به بهبود نشانه های یائسگی هم کمک می کند:

 یائسگی یک دوره زمانی برای زنان است که در آن دوره های قاعدگی برای همیشه متوقف می شود. چنین شرایطی باعث بروز نشانه ها و علائم مختلفی می شود و گاه زنان را دچار مشکلات عدیده ای می نماید.

 کاهش طبیعی در سطح استروژن در این دوران باعث بروز نشانه های بدی می شود. این نشانه ها شامل گرگرفتگی، خشکی واژن و تغییرات خلق و خوست. یکی از مطالعات مروری انجام شده بر روی زنان نشان می دهد ماکا می تواند به تسکین نشانه های یائسگی کمک کند.

 حس و حالتان را بهتر می کند:

 مطالعات مختلفی بر روی گیاه ماکا انجام شده است. برخی از این مطالعات نشان می دهند این گیاه می تواند حس و حالتان را بهتر کند. افرادی که این گیاه را مصرف می کنند می توانند اضطراب شان را کاهش دهند و نشانه های افسردگی را کنترل کنند.

 عملکرد ورزشی و انرژی ورزشکاران را بیشتر می کند:

 پودر ریشه ماکا یکی از محبوب ترین موادی است که ورزشکاران و بدنسازان می توانند از آن استفاده کنند. مکمل های مختلف همچون مکمل ماکا مای ویتامینز در خود این گیاه را دارند و به ورزشکاران کمک می کنند عضله سازی کنند، قدرت بدنی شان را افزایش دهند، انرژی شان را بیشتر کنند و عملکرد ورزشی خود را بهبود ببخشند. برخی از مطالعات موجود هم نشان می دهند این گیاه می تواند عملکرد مقاومتی افراد را هم بهتر کند.

ماکا می تواند از پوست در برابر نور خورشید محافظت کند:

 همه ما خیلی خوب می دانیم که اشعه ماورابنفش خورشید می تواند مضرات بی شماری برای پوست مان داشته باشد. با گذشت زمان این اشعه باعث بروی چین و چروک بر روی پوست می شود و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

برخی از شواهد موجود نشان می دهد اعمال عصاره ماکا می تواند پوست را از آسیب های ناشی اشعه ماورابنفش خورشید محافظت کند.  محققان در مطالعه ای انجام دادند به این نتیجه رسیدند که اعمال این عصاره بر روی پوست می تواند از آسیب ماورابنفش بر پوست بکاهد. این اثر محافظتی به خاطر آنتی اکسیدان هایی است که در ماکا یافت می شود.

ماکا می تواند حافظه و یادگیری تان را بهتر کند:

افرادی که به دنبال بهبود عملکرد مغزشان هستند می توانند با مشورت یک متخصص از گیاه ماکا استفاده کنند. این گیاه سال هاست که به طور سنتی در پرو برای بهبود عملکرد مغز افراد استفاده می شود. در مطالعات حیوانی انجام شده دانشمندان به این نتیجه رسیدند که ماکا می تواند قدرت حافظه افراد را بهبود ببخشد.

 می تواند اندازه پروستات را کاهش دهد:

 پروستات غده ای است که در مردان یافت می شود. بزرگ شدن غده پروستات یکی از رایج ترین مشکلاتی است که با افزایش سن در مردان پدیدار می شود. بزرگ شدن پروستات می تواند مشکلات بی شماری به وجود آورد. مطالعات انجام شده نشان می دهد ماکای قرمز می تواند اندازه پروستات را کاهش دهد.

 چگونه از ماکا استفاده کنیم؟

 شما می توانید با مشورت یک فرد متخصص ماکا را در رژیم غذایی تان بگنجانید. برخی از افراد این گیاه را به شکل مکمل مصرف می کنند و برخی ها آن را به اسموتی ها و سایر مواد می افزایند.

دوز بهینه برای کارهای پزشکی هنوز مشخص نیست. با اینحال دوز پودر ریشه ماکا که در مطالعات به کار رفته از 1.5 گرم تا 5 گرم متغیر بوده است. شما می توانید این گیاه را به کمک یک متخصص یا پزشک مصرف کنید و دوز مناسب آن را بیابید.

عوارض جانبی احتمالی:

 هر گیاهی در کنار مزایایی که برای بدن دارد می تواند عوارضی هم به همراه داشته باشد. گیاه ماکا معمولا یک گیاه بی خطر در نظر گرفته می شود. با اینحال برخی از افراد بر این باورند که مصرف ریشه تازه ماکا می تواند عوارض جانبی مختلفی در پی داشته باشد. اگر مشکلات تیروئیدی دارید باید در مصرف ماکا محتاط باشید.  این گیاه در خود موادی دارد که می تواند با عملکرد طبیعی غده تیروئید تداخل ایجاد کند. زنان باردار و شیرده هم قبل از استفاده از ماکا باید با پزشک خود مشورت کنند.

 حرف آخر:

 گیاه ماکا در طب سنتی کاربردهای مختلفی دارد. این گیاه در مکمل های ورزشی و غذایی هم مورد استفاده قرار می گیرد و مصرف آن می تواند مزایای مختلفی برای افراد به همراه داشته باشد. با اینحال قبل از مصرف چنین موادی بهتر است با یک پزشک یا فرد متخصص مشورت کنید و از عوارض جانبی احتمالی آن به دور باشید.

4/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.