مکمل بدنسازی bcaa چیست؟

مکمل بدنسازی bcaa چیست؟

 با رشد محبوبیت رشته های مختلف ورزشی همچون بدنسازی، مکمل ها نیز جایگاه ویژه ای در میان افراد به دست آورده اند. یکی از همین مکمل ها، مکمل بدنسازی  bcaaاست. اگر تازه وارد دنیای ورزش شده باشید به طور حتم آشنایی زیادی با واژه های آن ندارید.  به نظر شما BCAA چیست و چه کاری در بدن انجام می دهد؟ چرا ورزشکاران به مکمل هایی که حاوی بی سی ای ای هستند نیاز دارند؟ در این مقاله قصد داریم همین موضوع را بررسی کنیم.

مکمل بدنسازی bcaaچیست و چه کاری در بدن انجام می دهد؟

خوب قبل از اینکه به سراغ باقی مقاله برویم باید ببینیم بی سی ای ای چیست و در بدن چه کارهایی برایمان انجام می دهد. BCAA  ها که آن ها را آمینواسیدهای زنجیره دار یا همان شاخه دار نیز می نامند بلوک های سازنده پروتئین ها هستند. بدن برای اینکه بتواند عضلات بهتری برایتان بسازد و آن ها را رشد دهد به آمینواسیدها نیاز خواهد داشت. جالب است بدانید که به طور کلی 20 نوع آمینو اسید وجود دارد که 11 مورد از آن ها در بدن تولید می شوند. با اینحال 9 آمینو اسید دیگر نیز وجود دارد که بدن به تنهایی قادر به تولید آن ها نیست و باید از رژیم غذایی و مکمل های بدنسازی برای تامین شان کمک بگیرد. در میان 9 آمینواسیدی که بیان کردیم سه موردشان برای حفظ حجم عضلات ضروری هستند و نقش مهمی در رشد و تقویت عضلات بازی می کنند. این سه آمینو اسید عبارتند از:

ایزولوسین

والین

لوسین

لوسین مهم ترین آمینواسیدی است که بدن به آن نیاز دارد. زمانی که ورزش می کنید لوسین در بدن کاهش پیدا می کند. پس برای اینکه بتوانید پروتئین های بیشتری در عضلات سنتز کنید باید آن را از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها تامین کنید. غذاهای زیادی هستند که حاوی آمینواسیدهای مورد نیاز بدن می باشند با اینحال استفاده از مکمل بدنسازی bcaaبه شما کمک می کند سریع تر عضلات تان را تقویت کنید و رشدشان را تضمین نمایید.

 استفاده از مکمل بدنسازی bcaaچه مزایایی برایمان خواهد داشت؟

 خوب حالا که با بی سی ای ای ها آشنا شدیم باید ببینیم این مواد چه مزایایی برایمان دارند. در ادامه سعی می کنیم به طور مختصر برخی از این مزایا را با هم مرور کنیم.

BCAA ها به ساخت عضلات کمک می کنند:

 رژیم های غذایی و مکمل ها حاوی آمینواسیدهای ضروری هستند و به شما کمک می کنند عضلات قوی تری برای خودتان بسازید. به عنوان مثال رژیم غذایی با پروتئین بالا همچون رژیمی که حاوی تخم مرغ و گوشت است می تواند طیف وسیعی از آمینواسیدها را برایتان تامین کند.

BCAA ها خستگی تان را کاهش می دهند:

 تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است. این تحقیقات نشان می دهند بی سی ای ای ها می توانند با خستگی ناشی از ورزش مبارزه کنند. در یکی از مطالعات انجام شده از شرکت کنندگان خواسته شد مکمل بدنسازی bcaaرا با تمرینات ورزشی شان مصرف کنند. این گروه توانسته بودند تمرکز ذهنی شان را در طول ورزش بهبود ببخشند و نشانه های خستگی را کاهش دهند.

به سوختن چربی بیشتر کمک می کنند:

زمانی که صحبت از چربی سوزی به میان می آید BCAA ها نقش پر رنگی از خود نشان می دهند. استفاده از مکمل های BCAA که با گلوتامین ترکیب شده اند می توانند به کاهش وزن تان کمک کنند.

 باید BCAA را به صورت پودر مصرف کنیم یا قرص؟ کدام یک بهتر است؟

 نکته مهمی که باید بدانید این است که ورزشکاران حرفه ای همه پروتئین ها و آمینواسیدهای مورد نیازشان را نمی توانند از طریق رژیم غذایی تامین کنند. اینجاست که مکمل بدنسازی bcaa  وارد میدان می شود.  همه مکمل های حاوی بی سی ای ای آمینواسیدهای یکسانی در خود دارند و تلاش می کنند این آمینو اسیدها را با سرعت بیشتری به عضلات برسانند. BCAA های پودری و قرصی هر کدام مزایای خاص خود را دارند که در ادامه به بررسی این مزایا می پردازیم:

مزایای قرص های BCAA:

 خوب مهم ترین مزیتی که بی سی ای ای های قرصی برایمان دارند راحتی مصرف است. به همین خاطر است که بیشتر افراد مکمل های قرصی را به مکمل های پودری ترجیح می دهند. نکته دوم این است که قرص ها سریع وارد بدن می شوند و طعم شان زیاد در دهان نمی ماند. به همین خاطر است که تولید کنندگان این مکمل ها مجبور به استفاده از طعم دهنده های مختلف نخواهند بود.

 مزایای استفاده از bcaa های پودری:

یکی از مزایای این مکمل ها پر بودن شان است. اگر به دنبال یک مکمل مقرون به صرفه در حجم زیاد هستید بی شک مکمل های پودری بهترین انتخاب برایتان خواهند بود. 

 اینکه مکمل های پودری بهترند یا قرص به خود شما و نیازهایتان بستگی دارد. اگر به دنبال راحتی هستید به سراغ مکمل های قرصی بروید. اگر هم دوست دارید مکمل مقرون به صرفه ای داشته باشید استفاده از انواع پودری آن ها برایتان مفید خواهد بود.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.