نشانه هایی که می گویند کمبود آهن دارید

کمبود آهن زمانی اتفاق می افتد که بدن شما به اندازه کافی از این ماده را نداشته باشد. بدن برای تولید هموگلوبین به این ماده نیز دارد. همانطور که می دانید هموگلوبین پروتئینی در گلبول های قرمز خون است که به آن ها اجازه می دهد اکسیژن را در بدن حمل کنند. اگر بدن شما به اندازه کافی هموگلوبین نداشته باشد بافت ها و عضلات تان اکسیژن لازم را نخواهند داشت. همین امر موجب می شود بخش های مختلف نتوانند کارشان را به درستی انجام دهند. کمبود آهن می تواند نشانه های مختلفی را در افراد ایجاد کند و کیفیت زندگی شان را تحت تاثیر خود قرار دهد. در این مقاله قصد داریم به اختصار این نشانه ها را با هم مرور کنیم.

 خستگی غیر عادی:

 تا به حال برایتان پیش آمده است که به طور غیر عادی احساس خستگی کنید؟ این احساس اغلب نشانه کمبود آهن در بدن است. چنین علامتی در افرادی رایج است که آهن کافی در بدن شان ندارند. زمانی که آهن بدن افت می کند حمل اکسیژن نیز با مشکل مواجه می شود. همین امر موجب می شود انرژی تان کاهش یابد.

رنگ پریدگی:

رنگ پریدگی یکی دیگر از نشانه های رایج کم خونی در افراد است.  هموگلوبینی که در گلبول های قرمز خون وجود دارد رنگ قرمزی به خون می بخشد. به همین خاطر زمانی که فردی کمبود آهن دارد رنگ اصلی خود را از دست می دهد.  این رنگ پریدگی می تواند در بخش های مختلفی همچون صورت، لثه و ناخن ها رخ دهد.

 تنگی نفس:

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم هموگلوبین به گلبول های قرمز خون کمک می کند اکسیژن را به سرتاسر بدن حمل کنند.

زمانی که سطح هموگلوبین در طول کمبود آهن کاهس پیدا می کند سطح اکسیژن نیز افت می کند. این موضوع بدین معنی است که عضلات شما اکسیژن کافی برای انجام فعالیت های طبیعی خود را دریافت نمی کنند. در نتیجه نفس تان تنگ می شود و بدن تلاش می کند از این راه اکسیژن بیشتری دریافت کند.

 سردرد و سرگیجه:

 شاید برایتان جالب باشد که بدانید کمبود آهن می تواند سردردهای شدیدی را ایجاد کند. این موضوع در زنان شایع تر است. چنین نشانه ای اغلب با سرگیجه یا سبکی سر همراه می شود و فرد را اذیت می کند. رابطه بین کمبود آهن و سردرد هنوز مشخص نیست اما برخی از افراد بر این باورند که سردرد به خاطر نرسیدن اکسیژن کافی به مغز رخ می دهد.

 پوست و موی خشک و آسیب دیده:

پوست و موی آسیب دیده و خشک هم می تواند نشانه ای از کمبود آهن در بدن باشد. کمبود آهن سطح هموگلوبین خون را پایین می آورد و می تواند سطح اکسیژن را در سلول ها کاهش دهد. همین امر رشد موها را با مشکل مواجه می کند.  زمانی که پوست و مو اکسیژن کافی نداشته باشند خشک و ضعیف می شوند. به خاطر داشته باشید که کاهش آهن بدن با ریزش مو هم می تواند ارتباط داشته باشد. این موضوع را تحقیقات انجام شده نشان می دهند.

تورم و زخم زبان و دهان:

 گاهی از اوقات کافیست نگاهی به داخل یا اطراف دهان تان بیندازید و بیماری هایتان را تشخیص دهید. کم خونی را هم می توان از این طریق شناسایی کرد. زمانی که زبان تان متورم و رنگ پریده می شود ممکن است نشانه ای از کم آهنی در بدن وجود داشته باشد.

کمبود آهن می تواند نشانه های دیگری را هم در اطراف دهان ایجاد کند. این نشانه ها عبارتند از:

 • خشکی دهان
 •  حس سوزش در دهان
 • زخم یا ترک در گوشه های دهان
 • زخم های دهانی

 سایر نشانه هایی که می گویند کمبود آهن دارید:

خوب در بخش قبلی سعی کردیم نشانه های مهم کمبود آهن در بدن را با هم بررسی کنیم. با اینحال نشانه ها به همین جا ختم نمی شود. سایر علائم کمبود آهن در بدن می تواند در برگیرنده موارد زیر باشد:

 • هوس های عجیب و غریب: تا به حال برایتان پیش آمده اس که هوس غذاهای عجیب و غریب کنید؟ به عنوان مثال دوست داشته باشید خاک یا یخ بخورید؟ این ها ممکن است نشانه ای از کمبود آهن در بدن باشند.
 •     حس افسردگی: کم خونی ناشی از فقر آهن با افسردگی در بزرگسالان مرتبط است. این موضوع را تحقیقات انجام شده نشان می دهد. زنان بارداری که با فقر آهن دست و پنجه نرم می کنند ممکن است بیشتر از دیگران به افسردگی مبتلا شوند.
 •    دست و پای سرد: کمبود آهن به معنای کمبود اکسیژنی است که به دست و پا می رسد.  برخی از افراد ممکن است با دست و پای سرد مواجه شوند.
 • عفونت های مکرر: از آنجایی که آهن برای سیستم ایمنی سالم ضروری است کمبود آن خطر ابتلا به عفونت های مختلف را بیشتر می کند.

 اگر کمبود آهن داشتیم چه کنیم؟

 خوب حالا که تا حدودی با فقر آهن و نشانه های آن در بدن آشنا شدیم باید ببینیم که به هنگام بروز چنین شرایطی چه کارهایی می توانیم انجام دهیم.

اگر فکر می کنید علائم تان شبیه کمبود آهن است بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید. یک ازمایش خون ساده به شما نشان می دهد آهن کافی دارید یا خیر.  اگر پزشک مطمئن شود که کمبود آهن دارید به کمک مکمل هایی همچون مکمل آهن و اسید فولیک مای ویتامینز درمان را شروع می کند.

 سعی کنید غذاهای غنی از آهن بخورید:

گاهی از اوقات اصلاح رژیم غذایی می تواند مشکلات و بیماری های مختلفی را درمان کند. اگر فکر می کنید آهن کمی در بدن دارید بهتر است به سراغ غذاهای غنی از آهن بروید. این غذاها عبارتند از:

 • گوشت قرمز
 • سبزیجات با برگ سبز مثل اسفناج
 • میوه های خشک شده و کشمش
 • غذاهای دریایی
 • غذاهای غنی شده با آهن
 •    آجیل ها و دانه ها

جذب آهن را در بدن تان افزایش دهید:

 مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید مصرف ویتامین c است. این ویتامین به بدن کمک می کند آهن را بهتر جذب کند. سعی کنید غذاهای غنی از ویتامین سی را در برنامه هایتان بگنجانید.

 حرف آخر:

 کمبود آهن در بدن می تواند مشکلات متعددی برای افراد به وجود بیاورد. همانطور که در این مقاله مشاهده کردید این موضوع باعث بروز نشانه های متعددی می شود و می تواند زندگی عادی افراد را مختل کند. اگر فکر می کنید کمبود آهن دارید حتما با کمک یک پزشک آن را درمان کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.