نکات بدنسازی که مبتدی ها باید بدانند

اگر تازه وارد دنیای بدنسازی شده اید و می خواهید ظاهرتان را بهبود ببخشید بدون شک به یک سری نکات مهم نیاز خواهید داشت. به کمک این نکات می توانید در مسیر درستی قرار بگیرید. بدنسازی برای قوی تر کردن کل بدن یک ورزش بی نظیر محسوب می شود اما اگر نکاتی که حرفه ای ها می دانند را بلد نباشید بدون شک به بدن تان آسیب وارد می کنید. در این مقاله قصد داریم به بررسی این نکات بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم خودمان را در مسیر درستی قرار دهیم. پس همراه ما باشید.

نکات بدنسازی که مبتدی ها باید بدانند:

 زمانی که تازه تمرینات ورزشی تان را آغاز می کنید به یک سری ترفند و نکته مهم نیاز دارید تا بتوانید خودتان را به یک فرد حرفه ی تبدیل کنید. نکاتی که در ادامه با هم مرور خواهیم کرد شما را در مسیر درست قرار می دهد.

 لیفت و حرکات ترکیبی را فراموش نکنید:

برخی از افراد بر این باورند که باید همه تمریناتی که در سایت ها و مجله های تناسب اندام می بینند را امتحان کنند و فقط وزنه های سنگین بردارند. اگرچه این روش برای افراد حرفه ای مشکلی ایجاد نمی کند اما برای افرادی که تازه کارشان را در دنیای بدنسازی آغاز کرده اند دردسرساز خواهد بود.

شما به عنوان یک فرد مبتدی باید در ابتدا حرکات پایه را یاد بگیرید و سپس به سراغ حرکات حرفه ای بروید. تمریناتی همچون اسکوات، ددلیفت و پرس سینه را طبق نظر مربی در برنامه هایتان قرار دهید. این ها تمرینات محبوبی هستند و می توانند گروهی از عضلات شما را تقویت کنند.

برنامه مناسبی پیدا کنید و به آن پایبند باشید:

 برای اینکه بتوانید در بدنسازی فرد موفقی شوید باید روتین مناسبی را پیدا کنید و به دقت آن را دنبال نمایید. از یک مربی حرفه ی کمک بگیرید تا برنامه تمرینی دقیقی را برایتان تنظیم کند. در این برنامه باید ساعت های تمرین، تعداد تکرارها و تمریناتی که انجام خواهید داد گنجانده شود. زمانی که وارد باشگاه می شوید باید دقیقا بدانید چه کاری قرار است انجام دهید و برای رسیدن به حجم عضلات بیشتر چه فعالیت هایی را باید مدنظر داشته باشید.

 هر روز تمرین نکنید:

 اگر از یک فرد حرفه ای کمک بگیرید بدون شک برنامه ورزشی تان سه الی چهار بار در هفته خواهد بود. شما به عنوان یک فرد مبتدی نیازی به تمرین روزانه ندارید.  این ترفند به شما کمک می کند آهسته و پیوسته عضلات تان را تقویت کنید و در عین حال علاقه تان را به انجام تمرینات ورزشی بیشتر کنید.

هر هفته بر روی گروهی از عضلات تمرین کنید:

یادتان باشد اینکه روزهای طولانی در باشگاه تمرین کنید نمی توانید عضلات بزرگ تر و قوی تری داشته باشید. چیزی که شما نیاز دارید یک برنامه درست است که بتوانید بر روی گروهی از عضلات کار کنید. سعی کنید هر هفته بر روی گروهی از عضلات کار کنید تا نتایج شگفت انگیز این روش را به چشم ببینید. هر هفته می توانید وزن وزنه هایی که بر می  دارید را افزایش دهید یا خودتان را به طور مرتب به چالش بکشید.

به تدریج وزنه ها را بیشتر کنید:

 بله همه افراد مبتدی دوست دارند به سرعت پیشرفت کنند و شاهد رشد عضلات شان باشند. با اینحال شما باید بدن تان را برای بدنسازی آماده کنید. بعد از اینکه شکل دقیق هر تمرین را یاد گرفتید می توانید وزنه های بیشتری به برنامه هایتان اضافه کنید. ببینید هر هفته چقدر می توانید وزنه بردارید و به تدریج تعداد وزنه ها را بیشتر کنید. اینکار باعث می شود بدن قدرتمندتری داشته باشید و به تدریج خودتان را برای افزایش حجم عضلات آماده کنید.

 محتاط باشید:

نکته مهمی که بیشتر افراد مبتدی فراموش می کنند محتاط بودن در محیط باشگاه است. زمانی که از وزنه های بزرگی استفاده می کنید باید مراقب بدن تان باشید. درست است که شما مبتدی هستید و ممکن است در حال حاضر مشکلی در کمر یا سایر قسمت های بدن نداشته باشید اما احتیاط شرط عقل است.

پروتئین زیادی بخورید:

 اگر می خواهید بدنساز حرفه ای شوید باید پروتئین را در دستور غذایتان داشته باشید. زمانی که صحبت از بدنسازی به میان می آید هیچ چیز به اندازه پروتئین مهم نخواهد بود. شما می توانید پروتئین را در منابع مختلفی همچون مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر و حبوبات پیدا کنید. بیشتر متخصصان بر این باورند که بدنسازان به ازای هر پوند از وزن بدن شان باید یک گرم پروتئین مصرف کنند تا نتایج فوق العاده ای به دست آورند.  اگر مصرف پروتئین به تنهایی کافی نبود می توانید از مکمل ها و شیک های پروتئینی هم استفاده کنید.

 وعده های غذایی تان را بیشتر کنید:

 برای افراد مبتدی برنامه های غذایی مختلفی وجود دارد. بهترین کار این است که تعداد وعده هایتان را بیشتر کنید. چهار الی پنج بار در طول روز غذا بخورید و سعی کنید بین وعده های غذایی تان بیش از سه ساعت فاصله نیندازید. زمانی که می خواهید عضله بسازید به  سوخت مداومی نیاز خواهید داشت. این سوخت از مواد غذایی مختلف تامین می شود.

 از خوردن غذاهایی که نفعی برایتان ندارند دوری کنید:

 شما قرار است به یک ورزشکار حرفه ای تبدیل شوید. پس باید غذاهایی را مصرف کنید که افراد حرفه ای در برنامه هایشان می گنجاند.

 مصرف غذاهایی که نفعی برایتان ندارند بدون شک یک اشتباه بزرگ در طول فرآیند بدنسازی است. اگر می خواهید عضلات قدرتمندی داشته باشید باید غذاهای پروتئینی با کیفیت بخورید، کربوهیدرات های پیچیده را در برنامه تان داشته باشید، چربی های سالم را امتحان کنید و از غذاهایی که شیرینی و چربی های ناسالم دارند دور باشید.

 میوه و سبزیجات را فراموش نکنید:

 در کنار درشت مغذی هایی همچون پروتئین و کربوهیدرات، بدن شما به ریزمغذی هایی همچون ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. شما می توانید این ویتامین ها را از طریق سبزیجات و میوه ها به دست آورید. پس اطمینان حاصل کنید که در طول روز از میوه و سبزیجات کافی استفاده می کنید.

 استراحت کنید و بدن تان را ریکاوری نمایید:

 یکی از مهم ترین نکاتی که بیشتر بدنسازان مبتدی آن را نادیده می گیرند استراحت است. اگر زمان کافی برای استراحت نداشته باشید بدن تان به درستی ریکاوری نمی شود. در این شرایط عضلات به درستی رشد نمی کند. سعی کنید خوب بخوابید و غذاهای مناسب بخورید. خواب 8 الی 9 ساعته در طول شب شما را برای داشتن یک بدن حرفه ای آماده می کند.

حرف آخر:

نکاتی که در این مقاله بیان کردیم به شما کمک می کند مسیر بهتری برای ساخت عضلات تان داشته باشید. اگر در دنیای بدنسازی تازه کار هستید سعی کنید تمرینات ورزشی درستی را انتخاب کنید، کار را با قدم های کوچک آغاز نمایید، غذاهای مناسبی میل کنید و از توصیه های یک فرد حرفه ای استفاده کنید. همه این نکات دست در دست هم می دهند تا بدن سالم تر و قوی تری داشته باشید.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.