همه آنچه که باید درباره ال کارنیتین بدانید

همه آنچه که باید درباره ال کارنیتین بدانید

ال کارنیتین یکی از آمینواسیدهای مهمی است که بدن تولید می کند. برخی از افراد این ماده را از طریق رژیم غذایی یا مکمل هایی که به فروش می رسد نیز تامین می کنند. ال کارنیتین نقش بسیار مهمی در تولید انرژی دارد و چربی های بدن را به انرژی تبدیل می کنند. بیشتر افراد می توانند از ال کارنیتینی که در رژیم غذایی وجود دارد یا بدن شان تولید می کند استفاده کنند اما افرادی که ورزشکار هستند ممکن است به مکمل هایی که حاوی این آمینو اسید هستند نیاز داشته باشند. در این مقاله قصد داریم به بررسی این آمینو اسید بپردازیم. پس همراه ما باشید.

ال کارنیتین چیست؟

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم ال کارنیتین نوعی آمینو اسید و شکلی از کارنیتین محسوب می شود. آمینواسیدها برای تولید پروتئین ها مورد استفاده قرار می گیرند و وظایف مهمی در بدن دارند. کارنیتین به بدن کمک می کند اسیدهای چرب را بشکند و آن ها را به انرژی مورد نیاز سلول ها تبدیل نماید. ال کارنیتین یک ماده مغذی ضروری محسوب می شود و بدن خود به تولید آن می پردازد. با اینحال برخی از افراد همچون ورزشکاران ممکن است به مکمل هایی که حاوی این آمینو اسید هستند نیاز داشته باشند.

در بدن کبد و کلیه از آمینو اسیدهای لیزین و متیونین، ال کارنیتین می سازند. کلیه ها همچنین می توانند این ماده را برای مصارف بعدی ذخیره کنند و مقادیر اضافی را هم از طریق ادرار دفع نمایند.

 ال کارنیتین چه مزایایی می تواند برای بدن داشته باشد؟

 ال کارنیتین و به طور کلی کارنیتین، نقش بسیار مهمی در تولید انرژی برای سلول ها دارند. نقش و عملکرد اصلی آن ها کمک به تجزیه اسیدهای چرب برای تولید انرژی و ایجاد بهره وری کافی در بدن است. با اینحال ال کارنیتین نقش های دیگری هم در بدن دارد. به عنوان مثال به بدن کمک می کند از شر مواد زائد سلول ها خلاص شود و جلوی تجمع آن ها را بگیرد. علاوه بر این مطالعات انجام شده مزایای دیگری هم برای این آمینو اسید بیان کرده اند. این مزایا عبارتند از:

 سلامت قلب:

 ال کارنیتین به افراد کمک می کند قلب سالم تری داشته باشند. البته این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. استفاده از مکمل هایی که حاوی این ماده هستند به بهبود سلامت قلب کمک می کنند و می توانند جلوی بیماری هایی همچون سکته را بگیرند.

 درمان سرطان:

استفاده از درمان های معمول سرطان همچون شیمی درمانی مشکلات زیادی برای بیماران ایجاد می کند و باعث کمبود ال کارنیتین در بدن می شود. در چنین شرایطی استفاده از مکمل های حاوی ال کارنیتین به کاهش نشانه های شیمی درمانی همچون خستگی و ضعف کمک می کند.

 بیماری های کبدی و کلیوی:

از آنجایی که کبد و کلیه ها به تولید و استفاده از ال کارنیتین کمک می کنند بیماری هایی که در این اندام ها به وجود می آید ممکن است به کمبود این آمینواسید منجر شود. در این شرایط پزشکان استفاده از مکمل های حاوی کارنیتین را توصیه می کنند.

 چگونه و چقدر از ال کارنیتین استفاده کنیم؟

بهترین مقدار و شکل ال کارنیتینی که می توانید استفاده کنید بسته به شرایط مختلف، متفاوت خواهد بود. بزرگسالانی که از سلامتی کافی و کامل برخوردار هستند می توانند از همان مقادیری که بدن تولید می کند یا در رژیم غذایی یافت می شود بهره ببرند. با اینحال برخی از ورزشکاران به دلیل تمرینات شدیدی که انجام می دهند به ال کارنیتین بیشتری نیاز دارند. مکمل هایی که حاوی این آمینو اسید هستند به ورزشکاران کمک می کنند عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارند و تمرینات شان را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. مقدار دوز مناسب از این ماده هم به شرایط شما بستگی دارد. اگر ورزشکار هستید و می خواهید مکمل های حاوی ال کارنیتین را در برنامه هایتان بگنجانید بهتر است قبل از هر کاری با پزشک یا مربی تان مشورت کنید. این افراد به شما کمک می کنند دوز مناسب از این محصولات را پیدا کنید و بدن تان را برای تمرینات بعدی تان آماده نمایید.

 

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.