چگونه جلوی درد عضلات بعد از ورزش را بگیریم؟

چگونه جلوی درد عضلات بعد از ورزش را بگیریم؟

بیشتر افراد زمانی که تمرینات ورزشی سختی را پیش می گیرند دچار درد عضلات و خستگی عضلات می شوند. به طور حتم نمی توان جلوی این درد را به طور کامل گرفت اما به کمک روش هایی که در این مقاله بیان خواهیم کرد می توانید شدت این دردها را کاهش دهید و تمرینات لذت بخش تری را برای خودتان رقم بزنید.

از  رول فومی استفاده کنید:

یکی از تکنیک های ریکاوری عالی برای بیشتر افرادی که بدنسازی و تناسب اندام کار می کنند استفاده از رول فومی است. فشرده سازی بافت ها حرکات مایعات را در بدن تحریک می کند و فرآیند درمان و ریکاوری عضلات را تسریع می کند. همین امر به شما کمک می کند عضلات تان را سریع تر به حالت قبل باز گردانید و از خستگی تان کم کنید.

بعد از تمرینات ورزشی تان غذاهای مناسب بخورید:

عضلات شما برای اینکه بتوانند ریکاوری مناسبی داشته باشند به مواد مغذی نیاز دارند. این موضوع ممکن است به نظر واضح برسد اما بیشتر افراد همین اصل ساده را نادیده می گیرند و بدن شان را بعد از تمرینات ورزشی رها می کنند.

در بیشتر مواد خستگی و درد عضلات بعد از تمرینات ورزشی به کمک غذاهای غنی از پروتئین تسکین  می یابد و همین امر التهاب را کاهش می دهد. به عنوان یک قانون ساده در نظر داشته باشید که می توانید وعده های غذایی با کیفیتی را 30 الی 40 دقیقه بعد از تمرینات تان بخورید. این وعده های غذایی بهتر است از کربوهیدرات ها و پروتئین تشکیل شده باشد.

 حمام نمک اپسوم را فراموش نکنید:

یک حمام گرم برای کاهش درد عضلات بعد از تمرین عالی است. شما می توانید به کمک نمک اپسوم یک حمام گرم بسازید و آن را برای کاهش دردهایتان استفاده کنید. منیزیمی که در این محلول وجود دارد از طریق پوست جذب می شود و به کاهش درد بدن کمک می کند و در نهایت عملکرد عضلات تان را بهبود می بخشد. گرما و آب به همراه هم جریان خون را تسریع می کنند و خواب راحت تری را برایتان به ارمغان می آورند.

 بیشتر بخوابید:

خواب یکی از موادی است که بیشتر ورزشکاران آن را نادیده می گیرند. خواب با کیفیت برای ریکاوری بدن بعد از تمرینات ورزشی ضروری است. اگر بدنساز هستید، وزنه بر می دارید یا در رشته های دیگری فعالیت می کنید به خواب با کیفیت 7 الی 8 ساعته در روز نیاز دارید.

ورزشکارانی که ورزش های قدرتی سخت انجام می دهند ممکن است به 10 ساعت خواب در شب نیاز داشته باشند تا بتوانند بدن شان را ریکاوری کنند. 

 تمرینات ریکاوری را هم در برنامه هایتان بگنجانید:

حتماً از شنیدن این جمله تعجب کرده اید اما تمریناتی وجود دارد که برای ریکاوری بعد از ورزش به کار می روند و می توانند بدن شما را از شر درد عضلات خلاص کنند. چنین تمریناتی در خود محدوده های حرکتی متعددی دارند و می توانند بدن را برای ریکاوری بیشتر آماده کنند. اگر این تمرینات به درستی انجام شوند تاثیر بسیار عالی بر روی بدن خواهند داشت. به عنوان مثال یوگا، تای چی، پیلاتس یا موارد این چنینی را می توان جزء تمرینات ریکاوری نام برد. بعد از اینکه یک دور از این تمرینات را انجام دادید دو دقیقه استراحت کنید و یکبار دیگر آن ها را تکرار کنید. این تمرینات نباید بیشتر از 15 الی 20 دقیقه طول بکشند چون ممکن است درد عضلات تان را بیشتر کنند.

حرف آخر

درد عضلات بعد از تمرینات ورزشی اجتناب ناپذیر است. با اینحال به کمک چند تکنیک ساده می توان این درد و خستگی را کاهش داد و بدن را برای ریکاوری سریع تر آماده نمود. در این مقاله سعی کردیم به اختصار برخی از این تکنیک ها را با هم مرور کنیم.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.