کاربرد آمینو در بدنسازی

آمینو اسیدها مواد منحصر به فرد و شگفت انگیزی هستند. بعد از اینکه درباره آن ها اطلاعات کافی به دست آوردید از کارکردشان شگفت زده خواهید شد. در این مقاله قصد داریم به کارکرد آمینو اسیدها در بدنسازی و ورزش بپردازیم. پس همراه ما باشید.

 آمینو اسید چیست؟

آمینو اسیدها پروتئین ها را تشکیل می دهند. زمانی که پروتئین هضم می شود به مواد تشکیل دهنده خود یعنی آمینو اسیدها تبدیل می گردد.  هر کدام از آمینو اسیدها عملکرد خاصی در بدن دارند و هدف خاصی را دنبال می کنند. برخی ها معتقدند آمینو اسیدها بلوک های سازنده پروتئین ها هستند و مصرف آن ها به شکل مکمل می تواند به فرآیند عضله سازی هم کمک کند.  برخی از آمینو اسیدها را آمینو اسیدهای ضروری و بعضی هایشان را آمینو اسیدهای غیر ضروری می نامند. اسیدهای آمینه ضروری آن هایی هستند که بدن به تنهایی قادر به تولید آن ها نیست و باید از طریق رژیم غذایی یا مکمل آن ها را تامین کرد.

 آمینو اسیدهای ضروری که باید بشناسید:

 شناخت دقیق و درست آمینو اسیدهای ضروری به شما کمک می کند عملکرد آن ها را هم بشناسید و بتوانید نقش آن ها را در بدنسازی و ورزش تشخیص دهید.

هیستیدین:

 در بدن انسان هیستیدین برای رشد و ترمیم بافت های مختلفی نیاز است. این آمینو اسید نقش بسیار مهمی در بدن دارد و  می تواند به حذف فلزات سنگین از بدن کمک کند. در شکم این اسید آمینه مایع گاستریک را تولید می کند و همین امر هضم را سرعت می بخشد.  کاربرد هیستیدین در بدنسازی زیاد نیست و گاهی از اوقات برای بهبود هضم مورد استفاده قرار می گیرد.

لیزین:

لیزین یکی از آمینو اسیدهایی است که نقش پر رنگی در رشد و توسعه بدن دارد. این ماده در بدن برای جذب کلسیم مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند به رشد عضلات و استخوان ها بیانجامد و در نهایت برای تولید انرژی استفاده شود. لیزین یکی از آمینو اسیدهایی است که تعادل نیتروژن را در بدن حفظ می کند  و مانع از بروز خستگی و استرس می شود. این ماده برای تولید آنتی بادی ها، هورمون، آنزیم ها و کلاژن لازم است. لیزین علاوه بر اینکه به تولید و حفظ پروتئین های موجود در عضلات کمک می کند نقش بسیار مهمی در مبارزه با خستگی دارد و می تواند محیط آنابولیکی در بدنسازان ایجاد کند.

 فنیل آلانین:

فنیل آلانین با تحریک سیستم عصبی حس و حال افراد را بهبود می بخشد و  به حافظه کمک می کند. نقش این ماده در بدنسازی برای آرام سازی عضلات شناخته می شود.

 متیونین:

یکی دیگر از آمینو اسیدهایی که توجه زیادی را به خود جلب کرده، متیونین است. این ماده به تجزیه و استفاده از چربی ها کمک می کند و  چربی اضافی را از خون پاک می کند. این موضوع باعث می شود چربی زیادی در بافت ها ذخیره نشود. بدنسازان از این آمینو اسید برای متابولیزاسیون چربی، هضم بهتر و خاصیت آنتی اکسیدانی اش استفاده می کنند.

 بی سی ای ای:

بی سی ای ای که برخی ها آن را  به اسم آمینو اسید شاخه دار یا زنجیره دار نیز می شناسند نقش بسیار مهمی در بدنسازی دارد. BCAA ها از سه آمینو اسید مهم ساخته شده اند و به حفظ و نگهداری بافت های عضلانی کمک می کنند.  بی سی ای ای ها در دنیای پزشکی برای درمان سردرد، سرگیجه، خستگی، افسردگی و تحریک پذیری استفاده می شوند.  به کمک BCAA می توانید عضلات قدرتمندتری برای خودتان بسازید.

 مهم ترین اسیدهای آمینه غیر ضروری:

 در بخش قبلی سعی کردیم برخی از آمینو اسیدهای ضروری را با هم مرور کنیم. در این میان آمینو اسیدهای غیر ضروری هم وجود دارند که بررسی آن ها خالی از لطف نیست.

 گلوتامین:

ال گلوتامین یک نوع اسید آمینه غیر ضروری محسوب می شود که در بدن یافت می شود. این ماده 60 درصد کل آمینو اسیدهای بدن را شکل می دهد. این ماده می تواند حافظه و تمرکز شما را بهبود ببخشد و برای فعالیت های ذهنی بسیار ضروری است. گلوتامین در سنتز بافت های عضلانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بدنسازان می توانند از گلوتامین برای حفظ حجم عضلات و تامین انرژی شان استفاده کنند.

 آرژنین:

 یکی دیگر از آمینو اسیدهای غیر ضروری آرژنین است. آرژنین یکی از مواد کاربردی است که در بیشتر مکمل های بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده می تواند سطح نیتروژن را در بدن در حالت متعادل نگه دارد. نیتروژن یکی از عناصر کلیدی در سنتز پروتئین های عضلانی به حساب می اید. اگر به دنبال افزایش حجم عضلات تان هستید و قصد دارید برای خود عضلات زیبایی بسازید آرژنین را فراموش نکنید.

 سیستئین:

 سیستئین یکی از آمینو اسیدهای غیر ضروری حاوی سولفور است که خاصیت آنتی اکسیدانی هم دارد. این ماده بسیار ناپایدار است و به سیستین تبدیل می شود.  افرادی که بدنسازی می کنند به  این آمینو اسید برای متابولیز ویتامین های B، سم زدایی از بدن به خاطر مصرف مکمل های مختلف و قدرتمندتر کردن انسولین نیاز دارند.

 حرف آخر:

 آمینواسیدها مواد بسیار مهمی در بدن هستند و وجودشان برای بدنسازان نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه نقش این آمینو اسیدها را در دنیای بدنسازی و ورزش مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که مشاهده کردید برخی از این اسیدهای امینه ضروری هستند و تامین کردن شان از طریق رژیم غذایی و مکمل ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر بدنساز هستید یا تمرینات ورزشی انجام می دهید این اسیدهای آمینه را در برنامه تان بگنجانید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.