کلاژن چیست و چه کاری انجام می دهد؟

کلاژن یکی از فراوان ترین پروتئین هایی است که در بدن یافت می شود. این ماده نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می کند که از جمله آن ها می توان به ساختاردهی پوست و کمک به لخته شدن خون اشاره کرد. در سال های اخیر کلاژن محبوبیت زیادی در میان افراد پیدا کرده است و تولید کنندگان نیز از آن در مکمل ها و لوسیون های مختلفی بهره برده اند. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره این ماده به دست بیاورید در این مقاله همراه ما باشید.

 کلاژن چیست؟

 همانطور که قبلا نیز بیان کردیم کلاژن یکی از فراوان ترین پروتئین هایی است که در بدن یافت می شود. این ماده حدود یک سوم ترکیب پروتئین بدن را تشکیل می دهد. کلاژن اصلی ترین بلوک سازنده استخوان ها، پوست، عضلات، تاندون ها به حساب می آید و در سایر بخش های بدن همچون رگ های خونی نیز یافت می شود. شما می توانید کلاژن را همانند چسبی در نظر بگیرید که همه چیز را کنار هم نگه می دارد.

 کلاژن در بدن چه کارهایی انجام می دهد؟

 شاید برایتان جالب باشد که بدانید حداقل 16 نوع کلاژن وجود دارد. چهار نوع اصلی آن نقش های مهمی در بدن دارند که در ادامه به این وظایف اشاره می کنیم:

 • نوع اول: این نوع از کلاژن حدود 90 درصد کلاژن بدن را تشکیل می دهد.  این کلاژن ساختار پوست، استخوان، تاندون ها و دندان را شکل می دهد.
 • ·       نوع دوم: این نوع از کلاژن نیز در غضروف های الاستیک یافت می شود.
 • نوع سوم: نوع سوم کلاژن از ساختار عضلات، اندام ها و شریان ها پشتیبانی می کند.
 • ·       نوع چهارم: این نوع کلاژن به فیلتراسیون کمک می کند و در لایه های پوست یافت می شود.

 با افزایش سن بدن مقدار کمتری از کلاژن را تولید می کند و کیفیت آن نیز به شدت افت می کند. یکی از رایج ترین نشانه های کاهش کلاژن بروز چین و چروک در پوست است.

مواد مغذی که تولید کلاژن را افزایش می دهند:

کلاژن به عنوان پروکلاژن شروع به کار می کند. بدن پروکلاژن را از ترکیب دو آمینو اسید گلیسین و پرولین شکل می دهد. این فرآیند نیاز به ویتامین سی دارد. اگر می خواهید تشکیل کلاژن را در بدن تان تسریع کنید بدون شک به مواد مغذی زیر نیاز خواهید داشت:

 • ویتامین سی: این ویتامین در مرکبات، فلفل سبز و توت فرنگی به وفور یافت می شود.
 • پرولین: مقدار زیادی از پرولین را می توانید در سفیده تخم مرغ، محصولات لبنی و قارچ پیدا کنید.
 • گلیسین: این ماده هم در ژلاتین و پوست مرغ یافت می شود اما غذاهایی که حاوی پروتئین هستند می توانند این ماده را برایتان تامین کنند.
 •  مس: مقادیر زیادی از مس در دانه های کنجد، پودر کاکائو و عدس یافت می شود.

 برای اینکه بدن بتواند کلاژن بسازد به پروتئین های با کیفیتی که حاوی آمینو اسید هستند هم نیاز دارد. به همین خاطر مصرف گوشت، بوقلمون، غذاهای دریایی، لبنیات و بقولات می تواند شما را در رسیدن به پوست و مویی سالم یاری کند.

 کلاژن در چه منابع طبیعی یافت می شود؟

اگر دوست دارید کلاژن بدن تان را از منابع طبیعی تامین کنید باید به سراغ موادی بروید که در خود مقادیر کافی از این ماده را دارند. یکی از منابع غنی کلاژن آب استخوان است که از جوشاندن استخوان های حیوانات به دست می آید. ژلانین نیز می تواند منبعی عالی برای تامین کلاژن مورد نیاز بدن تان باشد.

 مزایایی که مصرف مکمل های حاوی کلاژن برایتان به ارمغان می آورند:

 در طول سال های اخیر دو نوع مکمل به اسم های کلاژن هیدرولیز شده و ژلاتین محبوبیت زیادی در میان افراد به دست آورده اند. ژلاتین زمانی حاصل می شود که کلاژن پخته می شود.  تحقیقات مختلفی درباره مکمل های حاوی کلاژن همچون مکمل کوکونات کلاژن مای ویتامینز انجام شده است. این تحقیقات نشان می دهند مصرف چنین مکمل هایی می تواند مزایای زیر را برای افراد به همراه داشته باشد:

 • افزایش حجم عضلات: در سال 2019 مطالعه ای انجام شد که نشان می داد ترکیبی از مکمل های کلاژن و تمرینات قدرتی می تواند حجم عضلات را افزایش دهد و قدرت افراد را بیشتر کند.
 • ·       آرتریت: مطالعه انجام شده در سال 2017 نشان می داد مصرف مکمل های کلاژن می تواند نقش محافظتی در توسعه بیماری هایی همچون آرتریت داشته باشد. این مکمل ها می توانند جلوی پیشرفت بیماری را بگیرند.
 • ·       افزایش کشسانی پوست: زنانی که مکمل های حاوی کلاژن را مصرف می کنند می توانند کشسانی پوست شان را تا حد زیادی افزایش دهند. کلاژن یکی از بهترین موادی است که در بیشتر کرم ها و لوسین ها یافت می شود و می تواند روند پیری پوست را کندتر کند.

 حرف آخر:

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم کلاژن یکی از پروتئین های مهم بدن است که ساختار بیشتر بخش های بدن را شکل می دهد. خوردن غذاها و مواد مغذی متعدد به بدن شما کمک می کند این پروتئین را بسازد. اگر دوست داشتید می توانید از مکمل هایی که در بازار به فروش می رسند هم استفاده کنید. این مکمل ها به شما کمک می کنند کیفیت پوست تان را بهبود ببخشید، عملکرد عضلات تان را بهتر کنید و درد مربوط به استئوآرتریت را تا حد زیادی کاهش دهید. اگر دوست داشتید از مزایای این پروتئین بهره ببرید بهتر است با یک متخصص مشورت کنید و سپس مکمل های حاوی آن را در رژیم غذایی بگنجانید. بدون شک استفاده از کلاژن و مکمل های حاوی آن مزایای بی شماری برایتان خواهد داشت.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.