گلوتامین چیست و چه مزایایی می تواند برایتان داشته باشد؟

گلوتامین چیست و چه مزایایی می تواند برایتان داشته باشد؟

گلوتامین یکی از آمینواسیدهای مهمی است که عملکرد فراوانی در بدن دارد. این ماده بلوک سازنده پروتئین ها محسوب می شود و برای عملکرد سیستم ایمنی ضروری است. در کنار همه این مواردی که بیان کردیم گلوتامین به سلامت روده ها هم کمک می کند. بدن این آمینواسید را خود تولید می کند اما ورزشکارانی که تمرینات ورزشی شدید انجام می دهند به مکمل هایی که حاوی گلوتامین هستند نیاز خواهند داشت. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی اجمالی این آمینو اسید و مزایای آن بپردازیم.

گلوتامین در چه موادی یافت می شود؟

گلوتامین را می توان در مواد غذایی مختلفی پیدا کرد. به نظر می رسد یک رژیم غذایی معمولی حدود 3 الی 6 گرم گلوتامین در روز وارد بدن می کند اما این عدد به رژیم غذایی شما بستگی دارد. بیشترین مقدار گلوتامینی که در غذاها یافت می شود مربوط به محصولات حیوانی است. با اینحال برخی از غذاهای گیاهی هم گلوتامین دارند. به عنوان مثال تخم مرغ 4.4 درصد، شیر کم چرب 8.1 درصد و برنج سفید 11.1 درصد در خود گلوتامین دارند.

 مصرف گلوتامین چه مزایایی برای بدن خواهد داشت؟

 این آمینو اسید کارکردها و وظایف مختلفی در بدن انسان دارد. در ادامه برخی از مزایایی که مصرف گلوتامین برایتان به همراه خواهد داشت را مرور می کنیم.

برای سیستم ایمنی مهم است:

 یکی از مهم ترین عملکردهای گلوتامین کمک به بهبود و تقویت سیستم ایمنی است. این ماده برای سلول های ایمنی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.  اگر نیاز بدن به گلوتامین بیشتر از توانایی تولید آن باشد، بدن شروع به استفاده از ذخایر پروتئینی می کند و عضلات را تحلیل می برد.  زمانی که سطح گلوتامین در بدن کم باشد عملکرد سیستم ایمنی نیز دچار اختلال می شود.

 به سلامت روده ها هم کمک می کند:

 شاید برایتان عجیب باشد اما گلوتامین یکی از آمینواسیدهایی است که نقش پر رنگی در سلامت روده ها بازی می کند. در بدن انسان روده ها بزرگ ترین بخش از سیستم ایمنی را تشکیل می دهند. گلوتامین منبع مهم انرژی برای روده ها و سلول های ایمنی به حساب می آید.

بر روی رشد عضلات و عملکرد ورزشی تان اثر می گذارد:

 این مزیت یکی از مهم ترین مزایایی است که گلوتامین برای ورزشکاران به همراه دارد.  از آنجایی که این آمینو اسید نقش مهمی در ساخت پروتئین ها دارد برخی از محققان بر این باورند که استفاده از مکمل های حاوی آن می تواند به ساخت عضلات و رشدشان کمک کند. در یکی از مطالعات انجام شده افرادی که از گلوتامین برای شش هفته استفاده کرده بودند حجم عضلات شان بهتر شده بود و عضلات قوی تری داشتند.

 حرف آخر:

 گلوتامین یکی از آمینواسیدهای مهمی است که به دو شکل ال گلوتامین و دی گلوتامین یافت می شود. شکل ال گلوتامین یکی از مهم ترین اشکال این آمینو اسید به حساب می اید که توسط بدن تولید می شود و در غذاها و مکمل های مختلفی یافت می شود. این آمینو اسید قادر است سلول های روده و سلول های ایمنی بدن را سوخت رسانی کند و به قوی تر شدن روده ها کمک کند. اگر بدن نتواند به اندازه کافی از این آمینو اسید را بسازد از منابع پروتئینی خود استفاده می کند و عضلات را تحلیل می برد. استفاده از مکمل های حاوی گلوتامین برای ورزشکاران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که سخت ورزش می کنند و به دنبال بهبود عملکرد ورزشی خود هستند بی شک استفاده از آمینواسیدهایی همچون گلوتامین به شما کمک می کند بهتر فعالیت کنید و عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارید.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.