6 مزیت مصرف مکمل های حاوی کلاژن

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن شماست. که جزء اصلی بافت های همبند است. بافت همبند به  خودی، چندین قسمت بدن از جمله تاندون ها، رباط ها، پوست و ماهیچه ها را تشکیل می دهد.

کلاژن عملکردهای مهم بسیاری دارد، از جمله ایجاد ساختار پوست و تقویت استخوان‌های شما.

در سال های اخیر، مکمل های کلاژن رایج شده اند. بیشتر آنها هیدرولیز می شوند. به این معنی که کلاژن تجزیه شده است. و جذب آن را برای شما آسان تر می کند. همچنین چندین غذا وجود دارد که می توانید. برای افزایش مصرف کلاژن خود مصرف کنید، از جمله آبگوشت استخوان.

مصرف کلاژن ممکن است مزایای سلامتی مختلفی داشته باشد، از تسکین درد مفاصل گرفته تا بهبود سلامت پوست.

مکمل کلاژن

 

این مقاله 6 مزیت ثابت شده علمی، مصرف کلاژن را مورد بحث قرار خواهد داد.

  1. می تواند سلامت پوست را بهبود بخشد

کلاژن جزء اصلی پوست شما است. در تقویت پوست نقش دارد، بعلاوه ممکن است خاصیت ارتجاعی و آبرسانی داشته باشد. با افزایش سن، بدن شما کلاژن کمتری تولید می کند. که منجر به خشکی پوست و ایجاد چین و چروک می شود . چندین مطالعه نشان داده اند که پپتیدهای کلاژن یا مکمل های حاوی کلاژن ممکن است. با کاهش چین و چروک و خشکی به کند کردن پیری پوست شما کمک کنند.

در یک مطالعه، زنانی که مکمل حاوی 2.5 تا 5 گرم کلاژن را به مدت 8 هفته مصرف کردند. خشکی پوست کمتر و افزایش قابل توجهی در قابلیت ارتجاعی پوست در مقایسه با کسانی که مکمل را مصرف نکردند، تجربه کردند. مطالعه دیگری نشان داد که زنانی که روزانه یک نوشیدنی مخلوط با مکمل کلاژن را به مدت 12 هفته می نوشیدند. در مقایسه با گروه کنترل، آبرسانی بیشتری به پوست و کاهش قابل توجهی در عمق چین و چروک داشتند.

اثرات کاهش چین و چروک مکمل های کلاژن به توانایی آنها در تحریک بدن شما برای تولید کلاژن به خودی خود نسبت داده شده است . علاوه بر این، مصرف مکمل‌های کلاژن ممکن است باعث تولید پروتئین‌های دیگری شود. که به ساختار پوست شما کمک می‌کنند، از جمله الاستین و فیبریلین.

همچنین ادعاهای حکایتی زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه مکمل های کلاژن به جلوگیری از آکنه و سایر بیماری های پوستی کمک می کند. اما این موارد توسط شواهد علمی تایید نشده است.

برای خرید مکمل کلاژن در مسترفیت کلیک کنید.

خلاصه

مصرف مکمل های حاوی کلاژن به کند کردن پیری پوست شما کمک می کند.

  1. به تسکین درد مفاصل کمک می کند

کلاژن به حفظ یکپارچگی غضروف شما کمک می کند، که بافت لاستیکی مانندی است که از مفاصل شما محافظت می کند.

همانطور که میزان کلاژن بدن شما با افزایش سن کاهش می یابد، خطر ابتلا به اختلالات دژنراتیو مفصلی مانند استئوآرتریت افزایش می یابد. برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به بهبود علائم آرتروز و کاهش درد مفاصل به طور کلی کمک کند. در یک مطالعه، 73 ورزشکار که روزانه 10 گرم کلاژن به مدت 24 هفته مصرف کردند، در مقایسه با گروهی که آن را مصرف نکردند، کاهش قابل توجهی در درد مفاصل در حین راه رفتن و استراحت داشتند.

در مطالعه دیگری، بزرگسالان روزانه 2 گرم کلاژن به مدت 70 روز مصرف کردند. کسانی که کلاژن مصرف می کردند کاهش قابل توجهی در درد مفاصل داشتند و نسبت به کسانی که کلاژن را مصرف نمی کردند بهتر می توانستند در فعالیت بدنی شرکت کنند.

محققان این نظریه را مطرح کرده اند که مکمل کلاژن ممکن است در غضروف انباشته شود و بافت های شما را برای ساخت کلاژن تحریک کند. آنها پیشنهاد کرده اند که این ممکن است منجر به کاهش التهاب، حمایت بهتر از مفاصل و کاهش درد شود. اگر می خواهید مکمل کلاژن را برای اثرات بالقوه تسکین درد آن امتحان کنید، مطالعات نشان می دهد که باید با دوز روزانه 8 تا 12 گرم شروع کنید.

خلاصه

مصرف مکمل های کلاژن باعث کاهش التهاب و تحریک سنتز کلاژن در بدن می شود. این ممکن است به تسکین درد در میان افراد مبتلا به اختلالات مفصلی مانند استئوآرتریت کمک کند.

مکمل

  1. می تواند از تحلیل استخوان جلوگیری کند

استخوان های شما بیشتر از کلاژن ساخته شده اند که به آنها ساختار می دهد و به قوی نگه داشتن آنها کمک می کند. همان طور که کلاژن در بدن شما با افزایش سن کاهش می یابد، توده استخوانی نیز کاهش می یابد. این ممکن است به شرایطی مانند پوکی استخوان منجر شود که با تراکم استخوان کم مشخص می شود و با خطر بالاتر شکستگی استخوان مرتبط است.

مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های کلاژن اثرات خاصی در بدن دارد. که به مهار تجزیه استخوان که منجر به پوکی استخوان می شود کمک می کند. در یک مطالعه، زنان به مدت 12 ماه روزانه یا یک مکمل کلسیم همراه با 5 گرم کلاژن یا یک مکمل کلسیم و بدون کلاژن مصرف کردند.

در پایان مطالعه، زنانی که مکمل کلسیم و کلاژن مصرف می‌کردند نسبت به زنانی که فقط کلسیم مصرف می‌کردند، سطح پروتئین‌های خونی که باعث تجزیه استخوان می‌شوند به میزان قابل توجهی پایین‌تر بودند.

خلاصه

مصرف مکمل های کلاژن به کاهش خطر اختلالات استخوانی مانند پوکی استخوان کمک می کند. آنها این پتانسیل را دارند که به افزایش BMD و کاهش سطح پروتئین در خون کمک کنند که تجزیه استخوان را تحریک می کند.

  1. می تواند توده عضلانی را افزایش دهد

بین 1 تا 10 درصد بافت ماهیچه ای از کلاژن تشکیل شده است. این پروتئین برای قوی نگه داشتن عضلات و عملکرد مناسب ضروری است. مطالعات نشان می دهد که مکمل های کلاژن به افزایش توده عضلانی در افراد مبتلا به سارکوپنی کمک می کند. این بیماری با از دست دادن توده عضلانی در اثر افزایش سن اتفاق می افتد.

در یک مطالعه، 27 مرد ضعیف به مدت 12 هفته روزانه 15 گرم کلاژن مصرف کردند. در مقایسه با مردانی که ورزش می کردند اما کلاژن مصرف نمی کردند، به طور قابل توجهی توده عضلانی و قدرت بیشتری به دست آوردند.

محققان پیشنهاد کرده‌اند که مصرف کلاژن ممکن است سنتز پروتئین‌های ماهیچه‌ای مانند کراتین را تقویت کند و همچنین رشد عضلانی را پس از ورزش تحریک کند.

خلاصه

تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل های کلاژن باعث افزایش رشد و قدرت عضلانی در افرادی می شود که از دست دادن توده عضلانی مرتبط با افزایش سن دارند.

مکمل کلاژن

  1. سلامت قلب را ارتقا می دهد

محققان این نظریه را مطرح کرده اند که مصرف مکمل های کلاژن به کاهش خطر بیماری های مرتبط با قلب کمک می کند. کلاژن ساختاری را برای شریان‌های شما فراهم می‌کند که رگ‌های خونی هستند که خون را از قلب به بقیه بدن می‌برند. بدون کلاژن کافی، شریان ها ممکن است ضعیف و شکننده شوند. این ممکن است منجر به آترواسکلروز شود، بیماری که با تنگ شدن شریان ها مشخص می شود. آترواسکلروز پتانسیل ایجاد حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد.

در یک مطالعه، 31 بزرگسال سالم روزانه 16 گرم کلاژن به مدت 6 ماه مصرف کردند. در پایان، آنها کاهش قابل توجهی را در اندازه گیری سفتی شریان در مقایسه با قبل از شروع مصرف مکمل تجربه کردند.

علاوه بر این، آنها سطح کلسترول “خوب” HDL خود را به طور متوسط 6٪ افزایش دادند. HDL یک عامل مهم در خطر بیماری های قلبی، از جمله تصلب شرایین است.

خلاصه

مصرف مکمل های کلاژن به کاهش عوامل خطر مرتبط با بیماری های قلبی مانند آترواسکلروز کمک می کند.

  1. سایر فواید سلامتی

مو و ناخن. مصرف کلاژن ممکن است با جلوگیری از شکنندگی، استحکام ناخن های شما را افزایش دهد. علاوه بر این، ممکن است مو و ناخن های شما را تحریک کند تا بلندتر شوند.

سلامت روده اگرچه هیچ شواهد علمی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد، برخی از پزشکان استفاده از مکمل‌های کلاژن را برای درمان نفوذپذیری روده یا سندرم روده نشتی ترویج می‌کنند.

سلامت مغز. از طریق بهبود خلق و خو و کاهش علائم اضطراب.

کاهش وزن. برخی بر این باورند که مصرف مکمل‌های کلاژن باعث کاهش وزن و متابولیسم سریع‌تر شود.

خلاصه

مکمل های کلاژن به سلامت مغز، قلب و روده کمک می کند و همچنین به کنترل وزن و حفظ سلامت مو و ناخن کمک می کند.

فواید مکمل کلاژن

غذاهای حاوی کلاژن

کلاژن در بافت همبند حیوانات یافت می شود. بنابراین، غذاهایی مانند پوست مرغ، گوشت گاو و ماهی منابع کلاژن هستند.

غذاهای حاوی ژلاتین مانند آب استخوان(آبگوشت) نیز کلاژن تولید می کنند. ژلاتین یک ماده پروتئینی است که پس از پخته شدن از کلاژن به دست می آید.

آنزیم های گوارشی کلاژن موجود در غذا را به اسیدهای آمینه و پپتیدهای جداگانه تجزیه می کنند.

با این حال، کلاژن موجود در مکمل‌ها قبلاً تجزیه شده یا هیدرولیز شده است، به همین دلیل تصور می‌شود که جذب آن مؤثرتر از کلاژن موجود در غذاها است.

خلاصه

چندین غذا حاوی کلاژن هستند، از جمله غذاهای حیوانی و آبگوشت استخوان. با این حال، جذب آن به اندازه جذب کلاژن هیدرولیز شده کارآمد نیست.

عوارض جانبی کلاژن

با این حال، برخی از مکمل ها از آلرژن های غذایی رایج مانند ماهی، صدف، و تخم مرغ ساخته می شوند. افرادی که به این غذاها حساسیت دارند باید از مکمل های کلاژن ساخته شده با این مواد برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک خودداری کنند.

برخی افراد همچنین گزارش داده اند که مکمل های کلاژن طعم بدی را در دهان آنها باقی می گذارد.

علاوه بر این، مکمل های کلاژن پتانسیل ایجاد عوارض جانبی گوارشی مانند احساس سیری و سوزش سر دل را دارند.

خلاصه

مکمل های کلاژن ممکن است منجر به عوارض جانبی مانند طعم بد در دهان، سوزش سر دل و سیری شود. اگر آلرژی دارید، مطمئن شوید که مکمل هایی را خریداری کنید که از منابع کلاژنی که به آنها حساسیت دارید ساخته نشده اند.

برای شروع، مکمل ها ممکن است با کاهش چین و چروک و خشکی، سلامت پوست را بهبود بخشند. آنها همچنین ممکن است به افزایش توده عضلانی، جلوگیری از تحلیل استخوان و تسکین درد مفاصل کمک کنند.

مکمل های کلاژن به طور کلی بی خطر هستند، استفاده از آنها بسیار آسان است و قطعاً ارزش امتحان کردن برای مزایای بالقوه آنها را دارد.

منبع : Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements (healthline.com)

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.