معرفی بهترین مکمل های سیترولین مالات در بدنسازی

معرفی بهترین مکمل های سیترولین مالات در بدنسازی

بهترین مکمل های سیترولین مالات در بدنسازی ،نام این آمینو اسید از citrullus گرفته شده که در زبان لاتین به معنی هندوانه بوده که منبع اصلی این ترکیب می باشد. منابع غذایی حاوی سیترولین شامل بادام زمینی، دانه ی سویا و لوبیا چیتی است. اسید آمینه سیترولین عمدتا به عنوان یک مکمل مفید برای سلامتی بدن و ارتقا عملکرد ورزشی شناخته می شود.

این عنصر به طور طبیعی در بدن یافت می شود. علاوه بر این شما می توانید آن را از برخی غذاها به دست آورید. اما مصرف مکمل های حاوی سیترولین، این ماده را در بدن بالاتر از سطح معمولی افزایش می دهد. در حالی که برخی از افراد به اثربخشی سیترولین برای سلامت و عملکرد ورزشی باور دارند، بعضی دیگر هنوز در مورد این مسئله شک دارند.

 

سیترولین چیست؟

بهترین مکمل های سیترولین مالات در بدنسازی حاوی سیترولین مالات کاملاً خرد شده می باشد که از عضلات در برابر خستگی محافظت می کند. سیترولین مالات به بازیابی قدرت کامل پس از تمرینات سخت و شدید کمک می کند. افزایش سنتز اکسید نیتریک باعث جریان بهتر خون و انتقال قابل توجه بهتر اکسیژن و مواد مغذی به سلول ها می شود.

سیترولین یک ترکیب شیمیایی آلی است که در گروه اسیدهای آمینه خاص غیر پروتئینی قرار دارد. سیترولین یکی از سه اسید آمینه است که در چرخه اوره در کنار ال آرژنین و ال اورنیتین شرکت می کند.

سیترولین در ترکیب با اسید مالیک، فراهمی زیستی و انرژی زایی آن را بهبود می بخشد. باعث افزایش طبیعی مصرف انرژی در بدن می شود که مطمئناً منجر به تمرینات سنگین و سخت خواهد شد.

سیترولین و اسید مالیک در ترکیب با هم مکمل کاملی را ایجاد می کنند. مطالعات متعدد اثربخشی آن را تأیید می کند که توسط بسیاری از ورزشکاران حرفه ای استفاده شده است.

 

چرا باید از مکمل ال سیترولین مالات در بدنسازی استفاده کرد؟

دلیل اصلی که اکثر ورزشکاران از ال سیترولین استفاده می کنند، حفظ سلامتی قلبی، جریان خون، بالا بردن استقامت، رشد عضله و بازسازی می باشد. به این دلایل در بین ورزشکاران رشته های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد:

امروزه این آمینواسید خاص نسبت به آمینواسید ال آرژینین که در چرخه ی اوره نقش بسیار مهمی دارد و ارجحیت بالاتری دارد. ال آرژینین را به عنوان افزاینده ی سطح نیتریک اکساید معرفی می کنند، البته تحقیق نشان داده است که این فرایند برای همه یکسان نبوده (برای برخی افراد موثر بوده و برای افراد دیگر بی فایده است).

نیتریک اکساید NO، یک گاز تولید شده توسط بدن می باشد که می تواند عروق خونی را گشاد کرده و جریان خون را افزایش دهد.

نکته: آنچه در مورد آرژینین می توان گفت این است که زمانی می تواند موثر باشد که حدود 6 گرم در روز مصرف شود.

ال سیترولین، نسبت به ال آرژینین بهتر جذب می شود که در کبد به آن تبدیل می شود، نتیجه ی آن بالاتر بودن سطح آرژینین خون نسبت به زمانی باشد که خود ال آرژینین مصرف می شود. همچنین می تواند سطوح پلاسمایی آمینواسید دیگر به نام ارنیتین (Ornithine) را که در چرخه ی اوره نقش دارد، را نیز بالا ببرد.

 

مزایای ال ستیرولین در بدن

این آمینو اسید نقش موثری در بدن دارد و تنها برای اهداف ورزشی مورد استفاده قرار نمی گیرد. یکی از اثرات مهم این آمینو اسید رفع اختلالات مرتبط با نعوظ است. زیرا این آمینو اسید جریان خون را در بدن افزایش می دهد و همین امر سبب می شود که مشکلات نعوظ رفع گردد. از اثرات دیگر این آمینو اسید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رفع دردهای عضلانی و افزایش فعالیت فیزیکی ( مصرف این ماده به کسانی توصیه می شود که می خواهند ورزشهای استقامتی انجام دهند). حفظ سلامت قلب (یکی از اثرات این آمینو اسید افزایش جریان خون در بدن است. همین امر سبب می شود رگ ها منبسط شوند و از سفتی رگهای بدن پیشگری می کند. این آمینو اسید میزان اسید نیتریک را که ماده ای مهم در حفظ سلامت قلبی است افزایش می دهد)

رفع رادیکال های آزاد بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن ( این آمینو اسید رادیکال های آزاد بدن را از بین می برد و از آسیب به سلولهای بدن جلوگیری می کند، به همین دلیل این مکمل نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد)

 

معرفی بهترین مکمل های سیترولین مالات در بدنسازی

 

سیترولین مالات در بدنسازی

سیترولین با تحریک ترشح نیتریک اکسید خونرسانی به عضلات را افزایش می دهد و همچنین با افزایش ظرفیت هوازی فرد عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد.

ورزشکاران ورزش های استقامتی از این خواص سیترولین بسیار بهره میبرند، به طوریکه در مطالعه Bailey و همکارانش در سال 2015 نشان داده شد که دوچرخه سوارانی که از مکمل های حاوی سیترولین استفاده می کردند در مقایسه با ورزشکارانی که دارونما  مصرف می کردند دیرتر خسته می شدند، توان استقامتی و عملکرد ورزشی شان نیز بهبود پیدا کرده بود.

برخی دیگر از مطالعات نشان دمی دهد که مکمل های سیترولین مالات حتی می توانند توان قدرتی بدنسازان را نیز افزایش دهد به طوریکه تکرار ست های ورزشی در ورزشکارانی که از این مکمل استفاده می کردند در مقایسه با گروه دارونما 53 % افزایش پیدا کرده بود.

طبق مطالعه منتشر شده در مجله Agricultural and food chemistry ، مصرف آب هندوانه که منبع طبیعی اسید آمینه سیترولین است در بهبود ضربان قلب، کاهش آسیب عضلانی و افزایش سرعت ریکاوری ورزشکاران موثر است.

 

انواع مکمل های سیترولین

دو نوع اصلی‌ از بهترین مکمل های سیترولین مالات در بدنسازی در فرم مکملهای غذایی وجود دارد :

۱ : ال سیترولین. این اسم تنها اشاره به خود citrullineدارد، بدون اینکه هیچ ماده دیگری به آن متصل شده باشد.

۲ : citrullineمالات : این اسم اشاره به ترکیب سیترولین و یک ترکیب دیگر به نام مالات دارد، که برای تولید انرژی مهم می‌باشد.

اگرچه هر دو فرم ممکن است اثرات مشابهی داشته باشند، اما citrullineمالات بیشتر در زمینه تولید مکملهای ورزشی استفاده میشود.

اما به هر حال، هنگامی که citrullineمالات استفاده میشود، مشخص نیست که کدام اثرات مربوط به سیترولین و کدام مربوط به مالات می‌باشد.

خلاصه : ال سیترولین و سیترولین مالات دو فرم اصلی‌ و رایج مکملهای غذایی هستند. citrulline و مالات هر کدام میتوانند اثرات مخصوص به خود در بدن را داشته باشند.

 

عوارض سیترولین مالات

تاکنون عوارض جانبی ناشی از مصرف سیترولین در نتایج بالینی و متون پزشکی گزارش نشده‌اند. افرادی که سیترولین مصرف می‌کنند، دچار هیچ گونه واکنش منفی نمی‌شوند. برای افرادی که قصد بهره‌برداری از فوائد سیترولین را دارند، این خبر خوبی به حساب می‌آید.

مطالعات صورت گرفته بر این امر تأکید داشته که سیترولین می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد هوازی را افزایش داده و خستگی عضلانی را به تأخیر اندازد. سیترولین مالات، ترکیبی از اسید مالیک و سیترولین به عنوان یک سیترولین تبلیغ زیادی می‌شود. این ترکیب به بهبود تولید انرژی هوازی کمک کرده، در نتیجه به افزایش عملکرد ورزشی کمک می‌نماید.

تعجبی ندارد که اکثر ورزشکاران از این مکمل جهت بالا بردن بار عملکردی و کاهش خستگی عضلانی پس از یک تمرین قدرتی استفاده می‌کنند. با این حال، حتماً پیش از مصرف این مکمل‌ها با پزشک خود مشورت نمایید.

 

بهترین زمان مصرف سیترولین مالات

در تحقیقات انجام شده معمولا افراد تحت آزمایش ۶-۸ گرم سیترولین مالات را یک ساعت قبل از تمرین مقاومتی خود مصرف میکرده اند. این دوز برای مصرف خوب می‌باشد. معمولا نسبت بین سیترولین با مالات به شکل ۱:۱ یا ۲:۱ می‌باشد.

از آنجایی که میزان تاثیر مالات نامشخص است، نسبت ۲:۱ بیشتر ترجیح داده میشود. اگر به دنبال ال-سیترولین خالص هستید، یا مکمل قبل از تمرین شما دارای آن می‌باشد، پس دوز مورد نظر شما برای این آمینو اسید میبایست ۵-۶ گرم باشد.

در زمینه مصرف ال-سیترولین و سیترولین مالات، اینطور به نظر می‌رسد که احتمالا کارایی آنها پس از حداقل ۷ روز مصرف متوالی‌ بیشتر خود را نشان میدهد تا پس از تنها مصرف یک دوز.

قبل از مصرف هر مکمل دستورالعمل استفاده از آن را به خوبی مطالعه کنید و یا با مربی خود مشورت کنید. به طور کلی مصرف این مکمل به صورت زیر توصیه می شود:

روزانه 3 تا 6 گرم از مکمل ال سیترولین و 8 گرم مکمل ال سیترولین مالات

 

معرفی برخی از مکمل های پر فروش سیترولین مالات

1- سیترولین مالات ناتریورسام

سیترولین مالات ناتریورسام، محصولی محبوب در بین ورزشکاران مخصوصا بدنسازان است. اگر به ورزش کردن عادت دارید، به احتمال زیاد از مکمل های قبل از تمرین به عنوان پمپی قبل از شروع ورزش خود، استفاده کرده‌اید. احتمالاً از اهمیت سطح نیتریک اکسید خون و معروف ترین عامل قبل از تمرین یعنی ال آرژنین نیز باخبرید.

ما می توانیم از مزایای ال آرژنین در طول تمرین، بهره مند شویم، چرا که انتقال مواد مغذی را بهتر و سریع‌ تر انجام می دهد و عضلات بدن، راحت تر به مواد مغذی موردنیاز خود، دست می یابند که خود باعث بهتر شدن عملکرد ورزشی می شود.

از طرفی دیگر، عضلات بدن در روزهای غیرتمرینی نیز از مزایای ال آرژنین برخوردار هستند، به این دلیل که جابه‌جایی بهتر مواد مغذی، میزان بازسازی را به صورت کلی نیز افزایش می دهد. یکی از روش های بالا رفتن ال آرژنین بدن، استفاده از این مکمل سیترولین است.

سیترولین در سیستم گوارشی بدن، از بین نمی رود و استفاده از مقادیر بیشتر آن، بلامانع است. با این حال، بعد از جذب آن، به ال آرژنین تبدیل می شود. بنابراین با کمک استفاده از سیترولین، ما از اثرات مثبت ال آرژنین در طولانی مدت برخوردار خواهیم بود. علاوه بر این، می توانیم سیترولین را با ال آرژنین خالص یا هر فرمولاسیون قبل از تمرین، ترکیب کنیم.

 

سیترولین مالات ناتریورسام

 

2- سیترولین مالات مای پروتئین

سیترولین مالات مای پروتئین، ترکیبی منحصر به فرد از آمینو اسید سیترولین و نمک مالات ارگانیک است. این محصول برای افرادی که درگیر تمرین های  شدید ورزشی مثل وزنه برداری هستند، انتخاب مناسبی است. آمینو اسیدها واحدهای تشکیل دهنده‌ی پروتئین هستند. همان طور که می دانید، پروتئین ها در رشد و دوام عضلات نقش دارند. این فرمولاسیون پودری با مصرف آسان خود، به ورزشکارانی مانند شما کمک می کند تا این محصول را به شیک پیش از تمرین یا وی موردعلاقه‌ی خود، اضافه کنید و روز خود را با این ترکیب، شروع کنید.

 

سیترولین مالات مای پروتئین

 

3- سیترولین مالات 200 گرمی الیمپ

سیترولین مالات 200 گرمی الیمپ یک مکمل غذایی به صورت پودر حاوی سیترولین مالات و ویتامین B6 همراه با شیرین کننده می باشد. ال سیترولین یک اسید آمینه غیر ضروری است که در کلیه ها به ال آرژنین و اکسید نیتریک (NO) تبدیل می شود.

این مکمل از برند الیمپ دارای یک ترکیب ساده است و مواد تشکیل دهنده آن با اثرات واقعی و علمی اثبات شده، نتیجه کار دانشمندان مرکز تحقیقات و توسعه الیمپ لبز می باشد. مواد اولیه در آزمایشگاه های مدرن شرکت داروسازی الیمپ لابروتوریز با کیفیت بالا و عدم وجود فلزات سنگین خطرناک آزمایش می شود.

 

سیترولین مالات 200 گرمی الیمپ

4- مکمل مالات یاماموتو

مکمل سیترولین مالات یاماموتو یکی از مکمل های رژیمی غذایی است که سه گرم سیترولین مالات را برایتان تامین می کند. این محصول برای ورزشکارانی که تمرینات شدید ورزشی انجام می دهند بسیار مناسب است. آمینو اسید سیترولین در میوه هایی همچون هندوانه یافت می شود.

این در حالیست که مالیک اسید یک اسید آلی است و در طبیعت به وفور یافت می شود. استفاده از ال سیترولین برای افزایش سطح آرژنین در خون مفید است و می تواند به سنتز نیتریک اکسید هم کمک کند. زمانی که سطح آرژنین در بدن افزایش می یابد به نیتریک اکسید تبدیل می شود.

نیتریک اکسید هم باعث گشاد شدن رگ ها می شود و جریان خون را در بدن افزایش می دهد. این موضوع در ورزشکاران باعث بهبود عملکرد ورزشی شان می شود و بدن آن ها کمک می کند اکسیژن و مواد مغذی بیشتری دریافت کند. بدنسازان و ورزشکارانی که سخت تمرین می کنند می توانند از مزایای مکمل های سیترولین مالات به خوبی بهره مند شوند.

 

مکمل مالات یاماموتو

 

5- مکمل سیترولین مالات استروویت

مکمل سیترولین مالات استروویت حاوی سیترولین مالات کاملاً خرد شده است که از عضلات در برابر خستگی محافظت می کند. سیترولین مالات به بازیابی قدرت کامل پس از تمرینات سخت و شدید کمک می کند. افزایش سنتز اکسید نیتریک باعث جریان بهتر خون و انتقال قابل توجه بهتر اکسیژن و مواد مغذی به سلول ها می شود.

سیترولین یک ترکیب شیمیایی آلی است که در گروه اسیدهای آمینه غیر پروتئینی قرار دارد. سیترولین یکی از سه اسید آمینه است که در چرخه اوره در کنار ال آرژنین و ال اورنیتین شرکت می کند.

سیترولین در ترکیب با اسید مالیک، فراهمی زیستی و انرژی زایی آن را بهبود می بخشد. باعث افزایش طبیعی مصرف انرژی در بدن می شود که مطمئناً منجر به تمرینات سنگین و سخت خواهد شد. سیترولین و اسید مالیک در ترکیب با هم مکمل کاملی را ایجاد می کنند. مطالعات متعدد اثربخشی آن را تأیید می کند که توسط بسیاری از ورزشکاران حرفه ای استفاده شده است.

 

مکمل سیترولین مالات استروویت

 

شما می توانید برای خرید بهترین مکمل های سیترولین مالات در بدنسازی به وبسایت مسترفیت مراجعه کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.